Buď jména jako Liam Gillick a Ján Mančuška nebo jihočeští umělci. O tom, zda v budějovickém Domě umění bude od příštího roku nadále působit kurátor Michal Škoda, nebo ho získá Asociace jihočeských výtvarníků, rozhodnou za dva týdny radní.

Město, které galerii provozuje, má zpracovaný výhled na rok 2011 od společnosti ProCulture. Ta podporuje současnou dramaturgii a navrhla i právní formu. „Jako nejvhodnější se jeví obecně prospěšná společnost, kterou by město založilo. Aby se zachovala stávající kvalita, je další z podmínek finanční podpora, a to minimálně ve výši té současné,“ stojí ve zprávě ProCulture.

Tuto variantu doporučí radě primátor Juraj Thoma. Hlavně kvůli penězům, protože jako o.p.s. může galerie získat až 70 procent prostředků odjinud. „A má to kouzlo, že může mít doplňkovou komerční činnost jako kurzy a ateliéry. Byl bych rád, aby kurátor předkládal dlouhodobý plán a měl tak ideovou jistotu,“ řekl Thoma.

Dům umění dostal letos od města milion, dalších 500 tisíc získal jinde. Na kritiku, že je to moc, odpovídá primátor takto: „Jeden poradce na magistrátu stojí ročně 600 tisíc korun.“

Svou koncepci předloží radním ale také Asociace jihočeských výtvarníků, která sdružuje 50 umělců. Jejich šéf Vít Pavlík v otevřeném dopise píše, že kvůli úzce zaměřené dramaturgii Domu umění se na jeho programu nepodílejí, ačkoli v minulosti projevili zájem. To označuje za alarmující stav, pro jihočeské umělce nepřijatelný.

„Náš hlas je 12 let ignorován. Současná struktura neplní funkci městské galerie financované z veřejných prostředků. Rádi bychom se podíleli na programu se zaměřením na současnou výtvarnou scénu, ale zároveň neopomíjeli významná jubilea umělců žijících na jihu Čech,“ uvádí Pavlík s tím, že by představili regionální i republikově ceněné umělce, rozvinuli spolupráci s partnerskými městy a v rámci Visegradské čtyřky.

Jako příklad dává Pavlík Pasov. To ale kurátor Škoda odmítá s tím, že tamní galerie je příliš regionální a s postavením Domu umění nesouměřitelná. Brání se i kritice, že upřednostňuje minimalismus. Argumentuje třeba výstavou návrhů Jana Kaplického.

„Moje vize asi nebude tak od věci, když má galerie takové ohlasy. A nepřijde mi úplně čisté, že asociace se ozve zrovna ve chvíli, kdy se řeší, jestli bude vůbec galerie existovat. Kdyby ti lidé byli soudní – řečeno sportovní terminologií, Petr Pavel, který hraje okresní přebor v hokeji, taky nepomýšlí na NHL,“ reaguje kurátor.

Pavlík namítá, že se místo snažili najít již dříve, ale marně, nechtělo je město ani Alšova jihočeská galerie. Jedinou dosavadní možnost, radniční infocentrum, považuje za neadekvátní.

V Domě umění vystavují od roku 1998 hlavně zahraniční umělci. Prostor dostali ale i Jihočeši, například Eva Prokopcová, Eva Výborná či Michal Tůma. Radní chtěli galerii letos v lednu zrušit, od čehož pod tlakem petice i odborníků prozatím ustoupili. O koncepcích by měli rozhodnout 5. května. V kuloárech se však stále spekuluje o tom, že celý dům chce radnice prodat.