Ve futrálu má fotku své ženy Evy.  Právě o ní mluví virtuos Václav Hudeček jako o jednom z největších dárků svého života. Houslista, který prožil dětství v Blatné, má 7. června 60. narozeniny, které 'předslavil' středečním koncertem v českobudějovické síni Otakara Jeremiáše. Hudebníci z Jihočeské komorní filharmonie (JKF) mu dali dort se šesti svíčkami, takže Hudeček žertoval, že mu bude teprve šest a že se moc dojímá, takže bude možná hrát falešně. „Jsem 45 let na pódiu, tak mám nárok na penzi. Ale vzhledem k závratné výši českých penzí budu s houslemi ještě asi dlouho strašit," bavil publikum během koncertu.

Houslový virtuos, který žil do svých 12 let v Blatné, se na jih Čech stále vrací. Na chalupu u Tábora, silnou vazbu má i na České Budějovice: v 70. letech spoluzakládal JKF, vzpomíná na svého učitele Ladislava Havla, z Budějovic navíc dostal jako 13letý kluk první nabídku na koncert, za nějž získal honorář.

Na jihu se letos představí ještě několikrát: do Třeboně přijede 15. srpna a hlavně 21. července odehrajet velký koncert na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. "Udělali mi velkou radost, mimo jiné pozvali Valerije Oistracha, což je vnuk Davida Oistracha a kamarád, kterého znám od narození. Zahrajeme spolu Bachův dvojkoncert. Bude tam i několik mladých umělců, kteří mi přijedou zahrát jako gratulanti. Moc se těším," řekl Hudeček.

Slavit přitom původně ani nechtěl. Jenže mu vše zorganizovali přátelé. "Dojímá mě, kolik jich na mě myslí. Je krásné, když to přijde z druhé strany, daleko lepší, než něco vymýšlet sám, exhibovat ve VIP zprávách a pořádat večírky za mnoho set tisíc pro opilce. Oslava formou koncertů a pro publikum, které na mě věrně 45 let chodí včetně jeho potomků – protože spousta mých posluchačů je už bohužel v nebíčku – mě opravdu dojímá a dělá šťastným."

ROZHOVOR s Václavem Hudečkem a glosu o koncertě najdete v pátečním Deníku