Pětimetrová Eliška, která se rochní v Malši. Kousek Ostravy na Sokolském ostrově. Hlava, do které lze vstoupit. Co kus, to originál platí pro výstavu Umění ve městě, díky níž České Budějovice zdobí šest soch a sedmá, sestra slavné mouchy z Černé věže, vše sleduje s odstupem u Malého jezu.

Již pátý ročník expozice, jež potrvá do 15. září, dal opět dohromady Michal Trpák. „Sochy umísťujeme do dialogu s architekturou, obyvateli a návštěvníky města. Loni tak dostala moucha nový rozměr a věž získala jiný příběh. Letošní výstava je hodně různorodá, od umění, kde není zjevné, že sochy něco popisují, až po chobotnici, která je už možná na hraně, ale bude určitě bavit děti a maminky," říká budějovický sochař.  Deník s ním jednotlivá díla obešel a na procházku zve nyní čtenáře.

1. V – myšlení
Michal Trpák chtěl udělat sochu, do které je možné vstoupit. Vznikla tak přes čtyři metry vysoká a a 4,5 tuny vážící cementová hlava, kterou musel na náměstí usadit autojeřáb. „Přišlo mi vtipné, že se lidé vmyslí dovnitř a ocitnou se v myšlení," řekl Trpák. Sklíčka z nevratných lahví, jimiž hlavu dozdobil, pak navodí iluzi malé katedrály s klenbou a vitrážemi. Když svítí slunce, háže přes skla dovnitř barevné paprsky, v noci hlava září díky žárovce. „Kvůli sklíčkům jsem obvolával kamarády, ať po mejdanech schovávají lahve, mnoho jsme jich i společně vypili," usmívá se sochař s tím, že v soše si člověk může sednout na lavici a dumat, nebo třeba zanechat vzkaz.

2. Archimedon
Další roh náměstí patří soše Archimedon od Lukáše Raise.  Jeho pracovním materiálem jsou trubky, které různě prohýbá a kroutí. „Hraje si s tvarem a prostorem, když sochu člověko obchází dokola, z každé strany je jiná. Co si lidé představí, je na nich," podotkl Trpák.  Děti už ale mají jasno –  slouží jim jako prolézačka.

3. Malý Marťan
Symbolický nádech získala třetí socha z náměstí, Malý Marťan, který se ztratil a pláče přímo před radnicí. Je na chodníku bez podstavce, jako by si právě sedl. Jde o dílo Jaroslava Róny, který byl členem skupiny Tvrdohlaví. „Je ikonou českého sochařství. Nejdřív slíbil bronzového čerta, ale toho prodal, takže je tady Marťan, což samozřejmě nemá žádnou souvislost s radnicí," směje se Trpák. Róna jako sochař postupuje při práci klasicky, nejdřív modeluje, pak odlévá do bronzu. Po Čestmíru Suškovi a Michalu Gabrielovi se jedná již o třetí velké jméno v historii výstav. Příští rok přislíbil účast další z Tvrdohlavých, Stefan Milkov.

4. Drapák
Ostravou, kde studoval a učí, se inspiroval Jaroslav Koléšek. Duch města se mu do práce prolíná posledních 14 let, hlavně kombinací stroje a živého organismu, jako je tomu i sochy Drapák na Sokolském ostrově poblíž bazénu. „Ostrava je pomník soužití člověka a stroje. Socha je kousek ostravského prostoru, převezeného do Budějovic. Po revoluci se město zlepšilo, když zavřeli velké provozy, ale v poslední době je znovu otevírají a vrací se to zpátky i co se týče ovzduší. Vládne rozčarování," popsal náladu v Ostravě Koléšek. Jeho laminátová socha aspiruje zároveň na dílo, které může zlákat vandaly, což mu v legraci nadhodili i kamarádi sochaři. Všechny ročníky Umění ve městě totiž zatím provázel problém s ničením soch.

5. Chobotnice Eliška
Magnetem pro turisty se stane pětimetrová chobotnice Eliška, která 'doplavala' do Malše. Laminátovou sochu vytvořil Viktor Palúš, Trpák ji loni viděl na zámku v Tróji a nyní dovezl na jih. Zabrat mu ale dala instalace: nejdřív se musela smontovat konstrukce, kterou jeřáb složil do řeky. „Je to výrazná, velká věc, poměrně srozumitelná, minimálně děti z ní budou mít radost. Vzhledem k měřítku i umístění ve sladkých vodách asi vzniknou diskuse, proč je v Malši," předpokládá Trpák.

6. Sedící
Na střeše hotelu Budweis se 3. července objeví práce Jakuba Flejšara, pravidelného hosta Umění ve městě. Bude to Sedící figura poskládaná z dřívek, která sochař už několik let formuje v lidské postavy. „Je to moje klasika, model zvětšený do extrému, čtyřmetrová figura, jíž hotel slouží jako židle. Díky soše může dokonalá architektura získat hru a jiskru, která jí někdy chybí," míní Flejšar. Podle Trpáka rozvíjí tradici soch na fasádách domů.

7. Moucha
Stranou a mimo oficiální část výstavy se nachází sestra slavné mouchy, která loni bytovala na Černé věži a teď trůní na radnici v Trutnově. Tato Trpákova práce seděla původně na zlatém exkrementu pod názvem Bohatství? Přes léto si teď našla domov na budově vedle fotbalového hřiště u Malého jezu. „Fotbalisti ji už přijali za svou, chtěli jí obléct dres," smál se Michal Trpák.