Před pár dny měla v Jihočeském divadle premiéru adaptace tolik úspěšného filmového hitu Václava Vorlíčka a Miloše Macourka Pane, vy jste vdova!

Pro Jihočeské divadlo komedii režíroval Jan Holec, který na představení v tak velkém divadle pracuje vůbec poprvé. Nejen v zákulisí, ale i na jevišti se objeví nové tváře, a to hostující herci Tomáš Měcháček v roli Steinera, Jáchym Kučera coby Bobo, Magdalena Kuntová či nová posila souboru Natálie Drabiščáková. Evelynu Klettiovou, v jejímž těle se vymění mozek astrologa Hampla a vražedkyně Stubové, zahraje Věra Hlaváčková. Ve filmovém zpracování se role zhostila Iva Janžurová. Tomáš Drápela, René Šmotek a Martin Hruška se zhostí dvojrolí. „Je tam spoustu menších rolí, ale dějově důležitých,“ upřesňuje Jan Holec. Ve významných úlohách se na scéně objeví také Pavel Oubram či Kamila Janovičová.

Podle dramaturgyně Olgy Šubrtové hodlá divadlo tuto sezonu prozkoumávat žánry a témata, která jdou za hranu. „Chtěli jsme komediální titul. A Pane, vy jste vdova je jedna z těch ikonických českých komedií, která v bizarnostech a v řádění překračuje meze ze všech nejvíc,“ vysvětluje dramaturgyně jasnou volbu a dodává: „Je to jedna z mých krajně oblíbených.“

Mladý režisér Jan Holec považuje za klad, že se mohl opřít o filmový scénář. „Má strukturu dobře napsané situační komedie a zároveň nabízí volnost v převodu do divadelní adaptace,“ říká. Změny prostředí a filmové střihy řešili tvůrci prací s točnou, jíž prý využívají maximálně.

„Představení je postaveno na momentech překvapení a rychlé přeměny prostoru,“ doplňuje Jan Holec a dále prozrazuje: „Inspirujeme se filmovou groteskou, žánrem komedie dell'arte.“ Hudební doprovod k představení složil Jan Hlaváč, autor hudby z muzikálu Kronikáři a držitel ceny Anděl.