Vánoce? Procesí tetiček a povinné líbání. Plná ironie je pohádka, jejíž premiéru představí v sobotu od 17 hodin Loutkohra Jihočeského divadla. Má název Čarodějka Jennifer a jedním z hlavních motivů je hledání NK: nejlepší kámošky.

Podle literární předlohy E. L. Konigsburgové příběh zinscenovala Tereza Karpianus, mladá absolventka DAMU. Z knihy je nadšená. „Strašně mi sedne. Polemizuje s představou o holčičce, která se strojí, je normální a poslušná,” říká režisérka a scenáristka.

Oč v pohádce, jež se odehrává kdesi v USA, kráčí? Elizabeth po cestě do školy potká novou spolužačku. Jennifer je čarodějka a ty mají úplně jiné starosti než obyčejné holky a umí zaříkávat. A Líza zatouží stát se čarodějnickou učednicí.

„Když si knížku přečtete, máte pocit, že obě holčičky jsou takové až záškodnické a že lidem, od kterých se strašně touží odlišovat, chtějí škodit, což by v divadle bylo ponuré. Tohle jsem malinko ubrala a přidala muzikál nebo halloweenskou přehlídku, aby to bylo pro děcka davovější,” pokračuje Karpianus.

Sedm čarodějnických přikázání či zaklínadla Xilka, besa se v pohádce coby Elizabeth učí Tereza Peterková. Ta je přesvědčena, že hledání kamarádky je pro děti silné a citlivé téma. „Kamarádek ve škole je spousta, ale potom je ta osudová. Horší je, když vás ta osudová zklame - pak hledáte znova a může to být hledání na celý život,” podotýká herečka.

Doufá, že děti, které dnes mnohem víc baví akční střílečky, příběh o přátelství osloví. V době Harryho Pottera se dá spolehnout určitě na kouzelnický rozměr příběhu. Čáry a magie baví všechny děti, ostatně ani herečka nebyla výjimkou. „Měla jsem svůj drahokam, ten jsem schovávala a pořád čekala, že na mě promluví nebo mi ukáže, co se bude dít,” doplnila Peterková, jejíž parťačku Jennifer ztvárnila Denisa Posekaná.

A jak pohádkustručně charakterizovat? Režisérka volí čtyři přídavná jména: barevná, praštěná, americká a ironická.