Michaela Bartoňová chtěla ilustrovat dětské knihy. „To se mi za socialismu nepodařilo, tak jsem se dostala k lout-kám,“ vypráví. Zabývala se designem a řezbou loutek, vyráběla loutky pro divadla převážně v Evropě, méně v Čechách. Potom založila divadlo Tineola. „To divadlo prošlo vývojem od loutkového divadla přes video a snímání živé kresby kamerou, až jsme došli k digitální verzi, kdy vytváříme scénu pomocí iPadu,“přibližuje svou tvorbu, která kombinuje divadlo, živou malbu a dva herce, kteří jsou zároveň mimové, stínoherci a tanečníci.

Výstava Nenapsané příběhy
Loutkářka, výtvarnice a experimentátorka Michaela Bartoňová vystavuje do 12. září svá díla v Galerii Pod Kamennou žábou. Na výstavě uvidíte loutky, obrazy, tzv. nenapsané příběhy a také malby vzniklé na iPadu při experimentálním divadelním představení.do 29. 6. otevřeno od středy do pátku od 15 do 18 h, do 12. 9. po tel. domluvě a při akcích
otevřeno od středy do pátku od 15 do 18 h
tvorba Michaely Baroňové


Michaela Bartoňová pro představení vytváří scénu pomocí aplikace na iPadu. „Říkám tomu kresba v pohybu. Maluji inspirovaná hudbou, to, co mě intuitivně napadá, co ta hudba ve mně probouzí,“ vysvětluje. I když je hra nacvičená, všichni mají prostor pro improvizaci.

Představení Někam jinam divadla Tineola uvidíte v rámci Majálesu v pondělí v 18 h v Českém rozhlase České Budějovice.

Seznámit se s dílem Michaely Bartoňové se můžete až do 12. září v Galerii Pod Kamennou žábou v Českých Budějovicích. Kromě loutek různých velikostí na výstavě Nepsané příběhy najdete i výstupy z iPadu pro divadlo nebo také tzv. nenapsané příběhy, které prvně vystavuje u nás. „Říkám tomu tak, protože si nad obrazy s dětmi povídám. Dělám skvrny na papír a ony vytváří příběhy,“ vysvětluje. Podle dětí obrazy dokresluje. Pro zábavu Michaela Baroňová vytvořila z nenapsaných příběhů leporela. „Rozhodla jsem se, že to udělám jako knížku a hledám nakladatele,“ říká.