„Získal ji za udržování hudebních a tanečních lidových tradic jižních Čech. Soubor v loňském roce navíc oslavil již 55. výročí od svého založení. Cena města zahrnuje finanční příspěvek ve výši 100 000 korun, grafický symbol a také zápis do pamětní knihy města,“ uvedl Thoma.

„Je to nejvyšší ocenění pětapadesátileté činnosti souboru. Ostatní buď tak dlouhou dobu nevydržely, nebo je zatím nikdo na cenu nenavrhnul,“ říká Miroslav Stecher, dudák a vedoucí souboru, do kterého přišel ve svých patnácti letech.

„Ještě s několika muzikanty jsem tehdy přišel do Úsvitu z bývalé Jitřenky. To jej vedla Zorka Soukupová. Ta mě všechno naučila, já se tehdy víc živil bigbeatem,“ vzpomíná s úsměvem Stecher.

Úsvit na sebe vzal úkol studovat, předvádět a propagovat lidové písně, tance, hudbu, zvyky, obřady i kroje, zkrátka krásu lidového umění národopisných oblastí sousedících s jihočeskou metropolí.

Svůj repertoár čerpá soubor z publikované i nepublikované folklórní literatury a z nejrůznějších dalších pramenů a vzpomínek pamětníků. Kromě jednotlivých lidových tanců zpracoval soubor i mnohé lidové zvyky.

Nedílnou součástí souboru je i dudácká kapela hrající v klasickém instrumentálním obsazení: housle, viola, kontrabas, klarinet, dudy.

„Za více než půl století prošly souborem takové osobnosti jako například skladatel a hudebník Jaroslav Krček, folklorista Jindřich Pecka, Eva Pecková, Iva Janžurová a mnoho dalších, abych na někoho nezapomněl. Samozřejmě také manželé Sekavovi, kteří s námi neustále tančí,“ podotýká Miroslav Stecher.

Dodává, že současný třicetičlenný soubor jeho dorost Úsvitáček vystupují v různých folklorních projektech a každoročně na národních i mezinárodních festivalech.

Setkat se s nimi můžete i vy. V pondělí večer folklorní soubor Úsvit zazpívá a zatančí od 18 hodin na slavnostním koncertu ve velkém sále DK Slavie.