Dlouhá léta to byl utajený poklad. A necelý rok poté, co své bohatství odhalil, získal cenu nejlepší Muzejní počin roku 2008 v prestižní soutěži Gloria musaealis. Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. A Jihočeši si připsali ještě jeden úspěch: expozice Gotické umění Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou skončila v kategorii Muzejní výstava roku na třetím místě.

U Seidla otevřeli loni 6. června. Za necelý rok už navštívilo muzeum téměř 6000 lidí, kteří zhlédli nejen expozici věnovanou dílu i životům Josefa a Františka Seidlových, ale také mimořádné výstavy. V soutěži zvítězilo mezi 23 projekty.

„Tohoto ocenění si obzvlášť cením, protože naznačuje, že jsme se vydali správným směrem a že naše několikaleté úsilí mělo smysl. Považuji za úžasné, že muzeum, které funguje ani ne jeden rok, dokázalo nadchnout laickou i odbornou veřejnost,“ uvedl Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu, který o dům v Linecké ulici pečuje.

Zároveň připomněl, že jde o druhé ocenění v krátkém časovém rozmezí – v dubnu získal fond čestné uznání v soutěži Presta jižní Čechy za zdařilou opravu budov.

Rodinný dům s ateliérem vlastní fond od roku 2005. Opravy budov, restaurování mobiliáře, interiérů a vybavení ateliérů, jakož i digitalizace prvních 4000 skleněných negativů si vyžádaly zatím přes 30 milionů korun.

Do letošního sedmého ročníku soutěže se přihlásilo 52 muzeí a galerií s 81 projekty. Jednou z nich byla Alšova jihočeská galerie, která 12. dubna po dlouhé době znovu otevřela stálou expozici Gotické umění / Malířství a sochařství 13. – 16. století. A ve své kategorii skončila třetí.

„Jde o vynikající sbírku, po Národní galerii druhou největší a nejvýznamnější v zemi. Je v pěkném prostředí, navíc jsme hodně změnili osvětlení exponátů,“ řekl kurátor Martin Vaněk.

Expozice zahrnuje více než 150 maleb a soch. Hned na začátku upoutá Pieta z Všeměřic, která se datuje kolem roku 1440. Zástupkyní lucemburského umění je například Světice z Dolní Vltavice, nejstarší kus ve sbírce pak představuje Madona z Rudolfova (kolem 1275), pocházející z dominikánského kláštera v Budějovicích.

Fotoateliér Seidel

V krumlovském domě z roku 1905, který do roku 1949 sloužil jako rodinný dům s fotoateliérem, se zachovalo původní vybavení (fotokomora, stojany, opony, fotografické přístroje apod.), ale především cca 140 000 skleněných desek, jakož i celuloidové pásky s negativy. Součástí dědictví jsou i alba fotografií a pohlednic, dokumentující dílo Josefa a Františka Seidlových především z oblasti krajinářské tvorby. To vše tvoří jedinečný soubor dobových snímků. Tento vzácný „archiv“ z konce 19. a poloviny 20. století je opatřen dokumentací se jmény a adresami portrétovaných osob, účty, seznamy a podobně.