A právě zpěv ji přivedl k novému projektu básníka a hudebníka Jakuba Zahradníka, se kterým se v nejbližších týdnech několikrát představí také na jihu Čech.

Kde jste se vzala v nově vzniklém hudebním tělese? Málem vás účast minula…
Skladatel, klavírista a básník Jakub Zahradník pořádal konkurz, kde se pokoušel najít zpěvačku do jeho nově připravovaného projektu Hudba jedna báseň. Byla jsem tehdy pozvaná, ale nedostavila jsem se. Jakub všem zpěvačkám připravil k vyzvednutí v jedné pražské kavárně materiály, ale já jsem si je kvůli nedostatku času vyzvedla až den před konkurzem s tím, že se to určitě zvládnu do příštího dne naučit. Pamatuji si, že po přečtení těch textů písní jsem byla úplně vedle.

Co vás tolik vyvedlo z míry, vždyť jste absolventka konzervatoře?
Vůbec jsem jim nerozuměla, protože nebyly napsané ve spisovné angličtině, jak jsem si původně myslela, ale v Northumbrian dialectu, což je jazyk rybářů ze severovýchodního konce Anglie, používaný před mnoha desetiletími. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla, že na konkurz nepůjdu, a Jakubovi jsem se omluvila. On se mi však za týden ozval a pozval mě ještě jednou. Sešli jsme se u něj doma, vše mi znovu zahrál, vysvětlil a mně se to začalo líbit. Od té doby spolu spolupracujeme.

Kdo se ještě objevuje v sestavě Hudby jedna báseň?
Charlie Slavík, který hraje na foukací harmoniky, Robert Fischmann, který hraje na flétny a perkuse a Jan Zahradník. Ten skládá hudbu a texty.

Kolik koncertů má sestava nyní před sebou?
První dvě premiéry se uskutečnily v Praze v Betlémské kapli. Teď nás čeká koncert ve Vídni a na podzim v některých českých městech. Těch vystoupení bude asi celkem třináct.

Jak jste se vůbec dostala ke zpěvu, když jste v Jindřichově Hradci začínala v ZUŠ v docela jiném hudebním oboru?
Na ZUŠ v Jindřichově Hradci jsem se od sedmi let učila hře na klavír u paní profesorky Fidlerové a ta ve mně tenkrát vzbudila zájem o zpěv. Pamatuji si , že na jedné hodině po mně chtěla, abych jí zazpívala. Vzpomínám si, že jsem se tenkrát dost styděla, ale nakonec jsem ten stud překonala, zazpívala a od toho dne jsem začala navštěvovat hodiny zpěvu.

Takže svým profesním vzděláním jste zpěvačka?
Mám vystudovanou pražskou konzervatoř, kde jsem absolvovala minulý rok obor populární zpěv. Ale živím se jako učitelka angličtiny na jedné pražské základní škole. Zpěváků je v dnešní době hodně a najít uplatnění je dost těžké.

A co populární muzikály, nezkoušela jste štěstí tam?
Musím přiznat, že v muzikálech si sama sebe moc nedokážu představit. Vždycky jsem byla dost tvrdohlavá a chtěla si dělat věci po svém a v muzikálu by to asi moc nešlo (usmívá se). Sama si skládám písničky a některé z nich také zazní při vystoupeních Hudby jedna báseň. Hraji je na akustickou kytaru v doprovodu Jakuba, Roberta a Charlieho. Je to taková směs různých hudebních žánrů – folku, popu, jazzu, s anglickými texty.


Vy zpíváte v angličtině, co ale sama posloucháte?
Poslouchám toho hodně, mám ráda severskou hudbu, jazz, rock, folk, pop… Z konkrétních interpretů to jsou Emiliana Torrini, Ane Brun, Sigur Ros, Radiohead.


Poslechnete si třeba i dechovku, která je „severskému popu“ poněkud vzdálená, řekl bych?
Taky si ji někdy poslechnu, jako holka z vesnice. Poslední píseň jsem teď ale při jízdě v automobilu poslouchala Before The Worst od skupiny The Script, což je irská popová kapela.....


Nový projekt Hudba jedna báseň se teprve rozjíždí, ale nějaká vystoupení už máte za sebou…

Ano máme. Poprvé jsme si společně zahráli v literární kavárně Řetězová v Praze, kde Jakub Zahradník křtil svoji knihu, pak jsme si zahráli v Norimberku, také na gymnáziu Jana Nerudy. V Betlémské kapli proběhly dvě premiéry a teď se chystají koncerty po českých městech. Více informací o koncertech můžete získat na www.jakubzahradnik.com.

Jak velká šance je, že se Hudbě jedna báseň povede úspěšný vstup na profesionální scénu?
Jestli je velká, to nevím, ale vždycky tu nějaká šance je. Hudba, kterou děláme, nás baví, naplňuje a věříme, že bude i posluchače.

Co publikum. Máte s ním první zkušenosti, odpovídá to tomu, co jste čekala?
Na koncertech bylo publikum ohromné. Ale z dřívějška mám také zkušenost z jedné vánoční akce v obchodním centru v Praze. To bylo celkem hrozné. Lidé se zastavili, chvíli si nás poslechli, nakupovali a pak si šli dát zmrzlinu. Byla to dobrá zkušenost, ale asi bych už podruhé na podobnou akci zpívat nešla.

Jaký je rozdíl mezi jižními Čechami a Prahou z hudebního i z jiných pohledů?
Do jižních Čech si jezdím odpočinout a nabrat inspiraci. Krajina působí na člověka úplně jinak. Praha je krásné město a myslím si, že i skvělé, co se týče pracovních příležitostí, ale člověk si ve velkoměstě moc neodpočine. A proto se do jižních Čech ráda vracím.

Nastupuje léto, řekněte mi, co tropická vedra, má to na profesionální zpěvačku nějaký vliv? A co pylová sezona, když byla řeč o té přírodě?
Tropická vedra mi moc dobře nedělají, dávám přednost chladnějšímu počasí. Takže v létě mě většinou najdete někde ve stínu a pylová sezona ? Netrápí mě!

A kdy si vás na jihu Čech při vystoupení Hudby jedna báseň poslechneme?
První koncert naší skupiny má být v jižních Čechách 10. července v Trhových Svinech, také budeme hrát 26. listopadu v Českých Budějovicích v kulturním centru Bazilika.