Kulturní centrum Bazilika, jehož existence je ohrožena, jakDeník informoval v pátek, opustil hlavní sponzor, jaderná elektrárna Temelín.

Přitom loni dostala společnost od JETE 850 000 korun. „V plánech podpory jihočeské kultury v roce 2011 s Bazilikou již nepočítáme. S tímto centrem jsme spolupracovali od jeho vzniku, tedy pět let. Letos jsme se rozhodli místo Baziliky podpořit činnost Jihočeské komorní filharmonie,“ uvedl mluvčí Temelína Marek Sviták s tím, že hudebníkům dá rovněž kolem milionu.

Nad existencí Baziliky visí otazníky. Sídlí totiž v IGY, jež patří miliardáři Radovanu Vítkovi, a ten tam chce pořádat kongresy. Vedení Baziliky se v pátek k situaci vyjádřilo na sociální síti Facebook.

„Komerce a maturitní plesy jedou na sto procent beze změny i nadále a to s jistotou i v dalších letech (je otázka, pod jakou hlavičkou). Kultura zatím beze změny též, uvidíme jak dlouho,“ stojí na webu.

Jedním z důvodů možné výpovědi mělo být, že Bazilika nezaplatila nájem. To vedení společnosti komentuje tak, že šlo o pár desítek tisíc a důsledek nedorozumění s vlastníkem. „Naše společnost byla přesvědčena, že máme splátku oficiálně odloženou o několik dní,“ reaguje Bazilika.

Mezi její partnery patří i Jihočeský kraj a město České Budějovice. Primátor Juraj Thoma se do pondělka nebude vyjadřovat, hejtman Jiří Zimola o jednorázové podpoře Baziliky neuvažuje.