Tradiční přivítání prázdnin a letos i letní Vánoce přinese 21. ročník festivalu Okolo Třeboně. Organizátoři připravili na tento víkend hudbu, divadlo, autorská čtení i přehlídku plavek á la Rozmarné léto.

V sobotu večer po 18. hodině vypuknou na zámeckém nádvoří pravé české romantické Vánoce, jen o půl roku dříve. „Ne, že bychom pověrčivě věřili na konce světa, co mají letos nastat, ale jistota je jistota, a tak si Vánoce dáme radši v předstihu," řekl ředitel a dramaturg festivalu Pavel Barnáš. A co by to od loňska bylo za svátky bez Půlnoční od Václava Neckáře? K němu se připojí i nejznámější jihočeská seskupení, která se podle pořadatelů potkávají na pódiu právě na vánočních koncertech, jako Epy de Mye, Třeboňští pištci, Nezmaři a Žalman a hosté.

Letošní novinkou je snaha rozšířit festivalové aktivity na více míst v historické části Třeboně, a to především do zámeckého parku. „Budeme mít velké cirkusové šapitó, kde se bude odehrávat nejen kulturní program, ale také aktivity pro děti. Do těchto míst bude vstup volný, chceme, aby lidé, kteří přijedou na festival, měli celý víkend zaplněný," vysvětlil Barnáš.

Do zámeckého parku se nově přesune také soutěžní scéna Houpací kůň, která zároveň mění podobu. Finalisté budou nově tři – prvního vybrali dramaturgové a je jím folkrocková kapela Bezefšeho. Druhý, poprocková formace Strabivari, vzešel z diváckého hlasování formou SMS, třetí finalista zastupuje jižní Čechy: přijede z partnerského festivalu Táborský koktejl, kde diváci vybrali Duo Chance z Veselí nad Lužnicí.

Vítěze Houpacího koně zvolí 30. června opět publikum. „Chceme dát i zde prostor hlasování diváků, aby si sami rozhodli, koho chtějí na festivalu," zdůvodnil Pavel Barnáš. Vedle skleněné ceny získá vítězná kapela soutěže možnost vystoupit na hlavní scéně a na Okolo Třeboně se vrátí i příští rok. Dále získá finanční i věcné dárky včetně natáčecího dne v Českém rozhlase České Budějovice.  „Myslím, že letos je nabídka pro mladé kapely opravdu lákavá," doplnil Pavel Barnáš s tím, že na scéně Houpací kůň proběhnou také nesoutěžní recitály.

Mafie v Praze a Král Šumavy

Přehlídka se rozjede v pátek. Vedle festivalové klasiky – Divadla Járy Cimrmana, jež letos uvede Němého Bobeše – nasadí rychlé tempo bubenická show kapely Wild Sticks. Dále se představí loňští vítězové Houpacího koně, pražská kapela My3.avi, jihočeští mistři ska a reggae Pub Animals, Jaroslav Uhlíř s kapelou a Sto zvířat.

Sobotní program v zámecké zahradě začne už v 11 hodin, kde publikum naladí kapely Děsně fajn a Pánská šatna. Připraveno je také autorské čtení na téma Politická detektivka. V Dada klubu Kasper na třeboňském náměstí se potkají Jihočech David Jan Žák s knihou Návrat krále Šumavy a Michal Viewegh s novinkou Mafie v Praze.

Od 13 hodin se bude na Masarykově náměstí sportovat. „Jako obvykle se pojede na kolech Okolo Třeboně a s kufrem a v zimníku se bude běhat se vzpomínkou na Járu Cimrmana a cimrmanology, kteří už s námi nejsou," popsala za organizátory Alena Binterová.

V neděli opět v 11 hodin začne v parku představením pro děti  Noemova archa souboru Divadlo V Pytli Petra Stolaře. Odpoledne proběhne sraz přátel plavek á la Rozmarné léto na pláži Ostende a večer bude mít Michal Pavlíček koncert v pro něj ne zcela obvyklém prostoru, v kapli   Schwarzenberské hrobky. Jako hosty si pozval Moniku Načevu a Romana Dragouna.

Novinky nabídne i doprovodný program: návštěvníci okusí speciálně upečené koláče, rozšířen bude dětský koutek a malí diváci  se budou moci také podívat, jak pracuje kovář či jak se pletou košíky.