České Budějovice – Noc co noc radí posluchačům své show pro osamělé duše, jak zvládnout své nesnáze. Jedné šílené noci se však rozhodne, že všechny ty průšviháře a nešťastnice zachrání osobně, chce pomoci více než slovem a vypraví se za nimi do ulic. Premiéru hry Utěšitel uvede v pátek od 19 hodin činohra Jihočeského divadla a představí se v ní téměř celý ansámbl.

Volně podle románu Přítelkyně osamělých srdcí od Nathanaela Westa napsali scénář Olga Šubrtová a šéf souboru Martin Glaser. „Je to tragikomická groteska o muži, jehož duši spaluje mesiášský komplex, jeden z důležitých komplexů, kterými je lidstvo obdařeno. Figurky, které potkává, jsou halucinační až snové. Jde o šílený obraz dnešní doby a lidí, kteří hledají a nenacházejí,“ řekl Glaser, který Utěšitele zrežíroval a navrhl také metaforickou scénu.

Z předlohy, kterou mají oba rádi už od školy, si vzali hlavní téma, příběh člověka, který v rozhlase vede rubriku pro osamělá srdce. Každý den hodinu před půlnocí mu do ní volají různí osamělci a svěřují mu své problémy. Jednu ženu bije manžel, další chce vystřílet celé město. A protože moderátor má zmíněný komplex, rozhodne se jedné podzimní noci po smršti telefonátů, že vyrazí do ulic a svým ovečkám, nešťastníkům na druhém konci linky, které nikdy neviděl, pomůže doopravdy.

Šílená mise

„Vydává se na podivnou, šílenou a tragicko-směšnou spasitelskou misi, při níž některé věci dopadnou úplně jinak, než předpokládal. Je to o touze pomáhat, o nedostatečnosti slov a o potřebě konkrétního činu,“ načrtla Olga Šubrtová.

Jde již o pátou společnou práci její a Martina Glasera. Navazují na předchozí adaptaci prvotiny Jaroslava Havlíčka Muž sedmi sester, která se stále drží v repertoáru a bývá vyprodaná. Zatímco tehdy ale psali o člověku, který s lidmi manipuluje, teď se snažili najít hrdinu opačného, který by velmi rád páchal dobro.

Při zběsilé misi ho provází jeho nový, cynický šéf. „Toho jsme taky převzali z Westa. Je to trošku ďábelský našeptavač, vidí vše černěji,“ doplnila dramaturgyně Šubrtová.

Do role Aleše, spasitele zoufalých duší, obsadil režisér Martina Hrušku. Ten je za ni velmi vděčný a označil ji za hamletovskou postavu. Hlavně proto, že Aleš stále řeší své nedostatky, nerozhodnost a smysl svého bytí na světě.

„Opravdu bych viděl paralelu s tou slavnou shakespearovskou postavou. Je mi to vnitřně blízké v tom, že jsem 20 let u divadla a člověk se po tak dlouhé době už začíná ptát po smysluplnosti své práce a ohlíží se, co za sebou zanechal. Jsem teď asi taky v období, kdy si takové otázky pokládám, a tohle je jedna z rolí, která mi na ně může poskytnout sem tam nějakou odpověď a může, do jisté míry, působit i očistně,“ vysvětlil Martin Hruška.

Slávka, jeho cynického šéfa, ztvární Ondřej Veselý, který hraje zároveň hlavní roli v erotické grotesce Muž sedmi sester. Oproti svůdci Emilu Škvorovi je tato postava dospělejší a vyzrálejší, ačkoli určité podobné charakterové vady má. „Ale snažili jsme se ji herecky ztvárnit jinak. A já osobně s ní nemám nic společného,“ zdůraznil Veselý.

Tvůrci se snažili najít u Aleše slabou stránku a tou bývá žena. V tomto případě jde o Slávkovu manželku Marii, kterou ztělesní Teresa Branna. „Má velký problém, s manželem nemůžou mít dítě. To je hodně vyhrocená situace a žena pak dělá vše pro to, aby ho měla,“ naznačila herečka.

Scéna z 50 židlí

Scénář slibuje emoce, mrtvoly, tělesno i duchovno. Scénu navrhl Martin Glaser, bude náznaková a jednoduchá i proto, že Utěšitel nabídne 20 obrazů a 15 prostředí včetně nočního klubu a záchodu. „Je na ní 50 židlí, rozmístěných do jakési podivné čekárny. A vyhrál jsem si se světýlky,“ nastínil režisér. I hudebně je titul rozkročen doširoka, od Vivaldiho k Bowiemu.

Poslední volné vstupenky na premiéru stojí 230 korun. Na první dvě reprízy 18. a 27. ledna ovšem nabízí divadlo poloviční slevu.

Hra Utěšitel


Tvůrčí tým
Režie a scéna Martin Glaser
Dramaturgie Olga Šubrtová
Kostýmy Tomáš Kypta
Autoři M. Glaser, O. Šubrtová
Hlavní role
Aleš Martin Hruška
Slávek Ondřej Veselý
Slávkova žena Teresa Branna
Data
Premiéra 14.1., 19.00
Vstupné 230 korun