Polovina lístků už vyprodaná

„Chtěli jsme vyjít vstříc zájmu diváků, kteří byli na některém z představení, a pak v intuici z blížící se krize jsme chtěli už vloni co nejvíc lístků dostat mezi lidi. Nyní máme asi 13 tisíc vstupenek prodáno, spolu s rezervovanými je to číslo 30 tisíc. Je to dvojnásobek proti loňskému roku. Prodáváme 59 tisíc vstupenek, vloni k nám přišlo přes 55 tisíc diváků a chtěli bychom i letos loňskou návštěvnost udržet. A pokud se podaří, na příští sezonu chceme začít prodávat už 1. července,“ vypočetl Šesták.

Přesto je letošní sezona otáčivého hlediště opět na základě podpisů zúčastněných stran poslední a osud točny je předmětem dalších jednání. Kromě propagačního filmu o otáčivém hledišti, který je určen pro zahraniční prezentaci, připravilo divadlo novou podobu vstupenek zlatavé barvy kopírující nabídkový program. „Marketingové nástroje přizpůsobíme možnostem, protože nedávno jsme ztratili jednoho sponzora. A musíme přistoupit k úsporným opatřením, takže nebudeme investovat do nových technických zařízení,“ uvedl Šesták.

Největší zájem měli podle jeho slov v minulých letech návštěvníci o hudební žánr. „Prodává se dobře Čarostřelec, Rusalka i Cikánský baron, standardně Carmina Burana.“ Letošní sezonu zahájí 3. června loňská úspěšná komedie o hrdinovi ze Sherwoodského lesa Robin Hood. Podle slov Martina Glasera neuvede činohra letos žádný nový titul. „V minulých letech jsme nakoupili řadu nových a drahých projektů, které jsme nestačili ani reprízovat nebo derniérovat,“ podotkl. Po roční přestávce se tak vrátí v obnovené premiéře pohádkový příběh Kráska a zvíře, ve kterém dochází ke změnám v obsazení postav ženichů; v hlavní roli Zvířete uvidí diváci Zdeňka Kupku. Jako „opravdu“ poslední, devátou sezonu slibuje Martin Glaser uvedení slavného příběhu Tři mušketýři. „Poslední čtyři roky se mne d'Artagnan ptá, jak dlouho bude hrát d'Artagnana. Po sto šesti reprízách bychom v následujících letech museli celou inscenaci znovu vyrobit. Letos vrátíme českou komedii v hlavní dvojroli s Oldřichem Víznerem Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em),“ informoval Glaser.

Balet letos plně vytížen

Přestože program přináší letos pro balet jednu obnovenou taneční inscenaci, bude podle slov šéfky baletního souboru vytížen od začátku do konce léta. „Skončíme v kamenném divadle, jdeme na Čarostřelce, pak máme Múzy na vodě, vrhneme se na zkoušení Carminy Burany a hned zase na Čarostřelce. Mezitím zkoušíme Rusalku, budeme hrát v Třeboni a nakonec ještě Cikánského barona,“ zmínila Libuše Králová.

Nejen pro děti se vrací komická revue s živou kapelou Kocour v botách a loňská úspěšná akční komedie Cesta kolem světa, kterou mohou vidět také ve večerních představeních ještě 10. a 11. září.

Rusalka ve hvězdném obsazení

Operní žánr zastupuje letos premiéra romantické pohádky Čarostřelec v režii Zdeňka Trošky. „Začínáme netradičně, zkoušet budeme už v květnu, a to jak Čarostřelce, tak následnou Rusalku. Sólisty jsme pro nové nastudování pod taktovkou Johna Keenana vybírali po celém světě, “ řekl šéf opery Miroslav Veselý. Premiéry představení opery A. Dvořáka Rusalka, která bude vyvrcholením letošní sezony, jsou naplánovány na 24. a 25. července s následnými čtyřmi reprízami.

V hlavních rolích uslyšíme hrdinný tenor špičky Metropolitní opery Allana Glassmana (Princ) a soprán sólistky Národního divadla Dany Burešové (Rusalka). Na inscenaci se bude posílet orchestr, sbor i balet Jihočeského divadla. Vstupenky jsou k zakoupení v pokladně divadla a v obvyklých předprodejích. Ceny se od loňské sezony nezměnily.