Je zároveň poslední Hrubínovou prací, kterou básník dokončil, a která spatřila světlo světa za jeho života.


Po její světové premiéře, kterou režíroval Milan Fridrich, a které se sám autor 2. února 1970 zúčastnil, ocenil prostředí slovy, že „ postavy v něm, nabírající dech k hlasu z pod vysokého nebe, mohou rozezvučet v divácích jakéhokoli ražení strunu skrytou v každém z nás“. Proto se také jedna z nejpůsobivějších českých pohádek do magické zámecké zahrady vrací už ve svém čtvrtém nastudování, jehož režie se ujal ředitel divadla Jiří Šesták.


V titulních rolích příběhu o tom, že láska proměňuje, očišťuje a dělá nás lepšími uvidí diváci, stejně jako v loňském roce Věru Hollou a Zdeňka Kupku, kterého alternuje hostující člen činohry Městských divadel pražských Filip Blažek. „ Hlasově náročná je ta role proto, že veškeré emoce vyjadřuji prostřednictvím řeči těla nebo nejrůznějšími hlasovými prostředky. Člověk musí v některých scénách řvát coby zvíře hrdelním způsobem, takže se lehce přichází o hlasivky,“ prozradil Zdeněk Kupka, jehož tvář je značnou část večera schovaná za maskou a představuje ho jen hlas. Působivé alter ago postavy zvířete ztvárňuje pohybem a stínem přední sólista baletu Jihočeského divadla Zdeněk Mládek.


Protagonisty komických ženichů Filipíny a Filipce jsou oblíbení operní sólisté – barytonisté Alexandr Beň a Pavel Klečka; jejich zpěv doprovodí hudba známého českého skladatele Vladimíra Franze. Scénu inscenace vytvořil hostující Jaroslav Milfajt a kostýmy navrhla Lenka Rašková. Představení začínají ve 20. 30 h.