Kvalitu 
a popularitu slibuje Jihočeské komorní filharmonii (JKF) její nový ředitel Otakar Svoboda. Bývalý šéf kulturní redakce ČT nahradí od 1. ledna 2014 Vlastimila Ochmana, jenž po třinácti letech ve funkci rezignoval.

Otakar Svoboda (60) vidí dvě výhody: podporu Jihočeského kraje, který orchestr zřizuje, 
a vysoce kvalifikovaného šéfdirigenta Jana Talicha. Hodlá přispět k tomu, aby se JKF více zviditelnila. „Orchestr je kvalitní, ale z celostátního hlediska se o něm moc neví. Změníme to tím, že přineseme kvalitu, že se orchestr zaměří jen na kvalitní koncerty a nebude dělat koncerty jenom za čárku,“ řekl Otakar Svoboda, sedmý ředitel JKF v její třiatřicetileté historii.

Chce více oslovit publikum 
v Českých Budějovicích i jižních Čechách, Rakousku i Německu, prosadit se v Praze a co nejdřív se dostat na krumlovský MHF, kde podle Svobody JKF trestuhodně chybí.

Nového ředitele podpořil šéfdirigent Jan Talich. „Jsem moc rád že budeme moci vystartovat do nové éry orchestru s ředitelem s myslí moderního střihu a znalého problematiky hudebního byznysu, který se za poslední léta velmi drasticky změnil,“ řekl Jan Talich.

Talichovo kvarteto odehrálo na českokrumlovském Festivalu komorní hudby strhující koncert. Na snímku Jan Talich.Jako své první kroky Otakar Svoboda zmínil, že osloví jihočeské firmy jako Budvar, především proto, aby zlepšil hudební úroveň a životní podmínky muzikantů. Změní grafickou prezentaci JKF a spustí mírnou propagační kampaň.

„Města tak trochu oblepíme krásnými obrázky.  Prezentace JKF na jejím sídle je téměř nulová, pokud se na ten dům nezaměříte, ani nepoznáte, co je tam za cedulku, a  stejně velká cedule oznamuje, že je tam výstavní síň,“ řekl nový ředitel.

JKF teď podle jeho slov hraje občas věci, které nejsou špičkové. Měla by se zaměřit pouze na kvalitní koncerty a sólisty. Co bylo nekvalitní, ale neřekl. „Nepřipadá mi vhodné hodnotit práci toho, kdo byl přede mnou,“ podotkl Otakar Svoboda. Jan Talich se chce vyvarovat koncertů, které nejsou ani prestižní ani dobře zaplacené. Doufá, že místo nich sežene nový ředitel peníze na kvalitní CD nebo na turné v zahraničí.

Rozpočet JKF je podle manažerky orchestru Barbory Šiftové kolem 22 milionů korun, z čehož asi 16 milionů je příspěvek kraje, který JKF zřizuje. Tržby ze vstupného tvoří cca 20 procent a průměrný plat hráče je 20 000 korun hrubého.

Jihočeská komorní filharmonie bude mít od 1. ledna 2014 nového ředitele. Povede ji Otakar Svoboda (60), bývalý šéf kulturní redakce ČT. Snímek z tiskové konference, kam se přišli podívat i členové orchestru.

Trend, o nějž se nyní v kultuře snaží každý, je přilákat mladé. Otakar Svoboda chce rozjet cyklus s Lukášem Hurníkem, šéfredaktorem ČRo Vltava. „Umí podávat klasiku laickému publiku a dětem tak, že zaujme,“ zdůvodnil.

Novinkou budou i cílené programy. Zatímco abonentům slibuje Jan Talich muziku na nejvyšší úrovni bez laciné podbízivosti, vysokoškolákům nabídne vstřícnější repertoár.

„Na Jihočeské univerzitě jsou tisíce studentů, to je, když to řeknu ošklivě, tak obrovský potenciál těl, která bychom mohli dostat na koncerty a přiblížit jim, že vážná muzika není jen se hodinu a půl potit v neklimatizovaném sále. Nemůžeme pro ně udělat program 
z Haydnových symfonií, hrát Wagnera, Mahlera, to by tam ti studenti, s odpuštěním, chcípli. Musíme jim zahrát větu z koncertu a říci, že ten koncert je takto pěkný celý. Pak přijdou, budou to promile, pět, pak jich přijde deset…“

ČTĚTE TAKÉ:
Šéfa orchestru smetli politici a lobbisté
Hejtman: Jižní Čechy by si zasloužily větší orchestr
Bude hrát JKF v nákupních centrech?

Jihočeská komorní filharmonie bude mít od 1. ledna 2014 nového ředitele. Povede ji Otakar Svoboda (60), bývalý šéf kulturní redakce ČT.Kauza hledání ředitele JKF má několik otazníků. Provází srpnovou rezignaci Vlastimila Ochmana, který řekl, že na něho tlačili politici a lobbisté. Podpořil ho i Jaroslav Vodňanský, jenž JKF v roce  1981 založil a deset let dirigoval. „Bývalého ředitele Ochmana jsem znal od svých dětských let, setkávali jsme se často, a proto mě velmi mrzí, že naše spolupráce se rozešla na směřování orchestru. Nemuselo to tak být,“ glosoval Jan Talich.

Problematické je i výběrové řízení, zpochybnil ho mj. jeden z neúspěšných uchazečů Milan Kraus. Svobodovo jméno se totiž objevilo již začátkem září, v době před výběrovým řízením, v němž u komise zvítězil 
poměrem 7:1. Šéf krajského odboru kultury a památkové péče Patrik Červák ale řekl, že konkurs byl transparentní.

„Jsem rád, že se vyřešila situace, která pro nás byla nepříjemná. Věříme, že nově ustanovený ředitel bude zárukou dalšího rozvoje,“ uvedl radní pro kulturu Tomeš Vytiska. Kraj je připraven investovat také do sálu v Jeremiášově síni. „Židle jsou tam strašně nepohodlné,“ řekl František Chrastina z odboru kultury.

Otakar Svoboda bude mít dle všeho ideální podmínky. Do Českých Budějovic, kde se jeho dědeček stal v roce 1918 prvním českým starostou a kam odmalička jezdil, se přestěhuje.

Rozhovor s Otakarem Svobodou přinese Deník 11. listopadu.