Na nahrávce, která vznikla v průběhu prvních dvou měsíců tohoto roku ve studiu MKP Petra Michala, jsou hudebně i tvůrčím počinem zainteresováni nejen stálí členové Pavlínina trvalého doprovodu – Pavel Peroutka (paralelně vystupující rovněž s Reliéfem), Jakub Racek (hraje i s Monogramem) a dcera Adéla Lounková, ale variabilně i další hudebníci. Někteří autorsky jako třeba Zbyšek Raška (texty), Michal Röhrich (hudba), jiní muzikantsky se svými nástroji – např. David Landštof, Jiří Holoubek, Tomáš Dvořák , Zbyněk Bureš, Pavel Švestka, Petr Michal, Radek Interholz, Jiří Mach, Robert Fischmann a další.

Ovšem naprostá většina ze třináctky písní pochází z dílny Pavlíny – jak po stránce hudební, tak textové. Báječně jí sekunduje dcera Adéla, která jde v matčiných stopách – cílevědomě, ale s nenuceností a bezprostředností mládí. Má podobnou barvu hlasu jako Pavlína, a tak jejich vokály zní skutečně jedinečně a zajímavě. Pavlína je pyšná i na Adélčinu hru na kytaru či na irskou flétnu, ale oceňuje i celkový přínos mládí do konečného soundu kapely.

„Věkový průměr mojí současné kapely, která pořád nese název … a přátelé, je třicet dva a půl roku. Doufám, že po všech těch hledáních a změnách vydržíme v této sestavě co nejdéle. Naučila jsem se naslouchat svým pocitům, říkat věci jasně a na rovinu stejně jako oni a jsem přesvědčená, že tahle volba byla dobrá. Zatím mi to velice vyhovuje – ta energie, s jakou do všeho vstupují a která mě nabíjí, to, jak jsou bez řečí schopni vycítit podstatu věci, jak se bez zábran a váhání pouštějí do nových neznámých vod, jak se nebojí nevyzkoušených kroků, protože si nepřipouští následky, jak jsou všichni tvůrčí a stále mají nakročeno dopředu…“ objasňuje Pavlína svá rozhodnutí týkající se kapely. A dodává, že nyní, pár dní po vyjití nového CD, už mají připraveno dalších sedm autorských písniček pro další nahrávku, která by měla přijít na řadu někdy na podzim příštího roku.

„Chtěla bych se nejen tímhle albem, ale i našlápnutou další muzikantskou etapou, jednou provždy vymanit ze škatulky folk a country. Proto také v červnu ukončím i občasné vystupování se starým Spolem a budu se věnovat výhradně cestě písničkářky. Ten cejch písničkářky mě totiž velice těší a chtěla bych, aby byl mou charakteristikou už navždycky,“ říká českobudějovická zpěvačka a kytaristka, kterou s její kapelou uslyšíme také na scéně červnového národního finále Porty v Řevnicích.

Mnohé z řečeného se odráží i v písničkách nového alba. Podle Pavlíniných slov je právě blázen synonymem toho, co není omezeno rozumem, kalkulací, konvencemi, ale co jde víc za svým srdcem, citem, třeba někdy až přes hranu daných norem…

Nejen podle mého názoru je tato v pořadí již sedmá Pavlínina sólová deska zatím tou nejvyzrálejší a nejvyrovnanější. Hluboké, přemýšlivé texty, které tvoří s hudbou jeden citlivě propletený celek s velkou výpovědní silou, nápadité aranže, zajímavé využití nástrojů. Pokud jste ochotni naslouchat, určitě tam každý z vás najde v něčem sám sebe, protože tady Pavlína mluví a zpívá i za nás…

Deska bude k mání na pultech některých hudebních obchodů, na koncertech Pavlíniny kapely, ale také na internetu (bližší informace na www.jisova.cz).