Luďkův život je neodlučně spojen s Českými Budějovicemi a zejména pak se zdejším rozhlasovým studiem, kam nastoupil hned rok po maturitě, v roce 1951. Mluvené slovo v éteru se mu stalo doslova osudem, a to osudem šťastným.

Ludvík Mühlstein, muž mnoha tváří, oslavil v pátek 16. června 2017 pětaosmdesátiny. Rozhlasový režisér, spisovatel, ornitolog, vášnivý stolní tenista a fanoušek sportu je jihočeským patriotem - narodil se a celý život žije v Českých Budějovicích.

Ovšem jeho akční rádius přesahoval daleko stěny studia. Byl doslova neuvěřitelný – od literatury, recitace, divadla, přes sport až po přírodu a její specifika, především pak v oblasti ornitologie. Luďkovo jméno bylo součástí stovek, možná tisíců rozhlasových pořadů, které připravoval jako redaktor, autor, dramaturg i jako režisér. Ať už se jednalo o verše a recitaci, povídky a dramatizace, četbu na pokračování, divadlo, folklor či různé tematické cykly. Přispíval i do mládežnických pořadů jako třeba Pionýrská jitřenka, Domino, Rádio na polštáři aj.

Ludvík Mühlstein, muž mnoha tváří, oslavil v pátek 16. června 2017 pětaosmdesátiny. Rozhlasový režisér, spisovatel, ornitolog, vášnivý stolní tenista a fanoušek sportu je jihočeským patriotem - narodil se a celý život žije v Českých Budějovicích.

Jeho hlas je znám i z dlouhé řady rozhlasových sportovních reportáží, na které u přijímačů netrpělivě čekávaly spousty fanoušků (hlavně hokejových), kteří si bez jeho reportážních vysílání ani nedovedli představit svůj týden.

V roce 1956 společně s Otou Bílkem založil dětský dramatický rozhlasový soubor, který pak vedl víc než čtyřicet let. Souborem za tu dobu prošly desítky kluků a děvčat, kteří se pak uplatnili právě v herectví nebo v práci s mluveným slovem. Soubor dosahoval skvělých výsledků, dokonce v šedesátých letech třikrát vyhrál recitační Olymp – Wolkerův Prostějov. Děti z jeho souboru se podílely i na oblíbených pořadech pražského rozhlasu, jako byla foglarovsky laděná Modrá pětka či Prázdniny na Vltavě. A hlasové výchovy se nevzdal ani v důchodovém věku, kdy vedl v českobudějovickém rozhlase rozhlasovou školičku.

24. října 2016 převzal Ludvík Mühlstein na českobudějovické radnici Medaili za zásluhy, kterou primátor uděluje významným osobnostem. 

„Mým cílem bylo naučit děti lásce k poezii, ke knize, umět pracovat se slovem, s výrazem, s projevem tak, aby posluchači věřili tomu, co je řečeno. Dneska děti málo čtou, a to není dobré. Ani rozhlas už nemá tu váhu jako kdysi, ale pro mne zůstává stále jednou z mých největších lásek,“ řekl Ludvík Mühlstein před časem při jednom z rozhovorů. 


Dalším Luďkovým zájmovým okruhem byla příroda, v níž se věnoval hlavně svým okřídleným miláčkům. Z této oblasti vznikla řada jeho knížek, jako například Zelená a modrá setkání, Toulky ve stínu křídel, Šumavským tichem, Kam pěšiny nevedou, Kde krouží čápi, Povídky z udice, Od ledňáčka k orlům. Velkou trpělivost si vyžádal i Luďkův oblíbený rozhlasový cyklus s nahrávkami ptačích hlasů a fundovaným povídáním o jejich nositelích.

Od Českého rozhlasu obdržel Ludvík Mühlstein v roce 1996 Cenu za mimořádný dlouhodobý přínos pro Český rozhlas a v roce 2009 pak literární cenu Jihočeského klubu Obce spisovatelů za dosavadní životní dílo – Číši Petra Voka.

Hana Hosnedlová