František Peterka prožil svá dětská léta na Táborsku, kde se také v Oltyni narodil. Po gymnazijních studiích se vyučil strojním zámečníkem, ale po válce, kterou zčásti strávil v totálním nasazení v Saalfendu n.S., konečně naplnil svůj sen a absolvoval AVU v Praze v grafické speciálce profesora V.Pukla.
Od roku 1950 pak spojil svůj život s Čenkovem u Tábora, kde žil a pracoval až do své smrti. Už asi nikdo nespočítá, kolik výtvarných děl vyšlo z jeho rukou, jenom výstav, jichž se účastnil v tuzemsku i v zahraničí, bylo více než dvě a půl stovky. Byl uznávaným grafikem a ilustrátorem, o čemž hovoří i řada ocenění a čestných uznání. Náleží k nim rovněž Cena za celoživotní dílo v oboru ex libris. Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha sbírkách, za všechny jmenujme alespoň Alšovu jihočeskou galerii v Hluboké nad Vltavou nebo Národní galerii v Praze. Ilustroval desítky knih, zejména poezii, mezi těmito tituly nalezneme např. autorská jména Fráni Šrámka, Oldřicha Mikuláška a dalších velkých jmen české literatury. Kromě jiného byl Peterka také členem prestižního uměleckého sdružení Hollar.


„František Peterka je považován za nespornou špičku v české grafice a jsem šťastná, že mohu jeho jméno uvádět mezi těmi, kteří vystavovali v naší galerii,“ konstatovala galeristka Alena Schelová z českobudějovické Komorní galerie v Panské, kde umělec vystavoval naposledy.