Zhruba 650 rytířů, kejklířů, bubeníků i velmožů projde v sobotu po Českém Krumlově. Kostýmovaný průvod je jedním z hlavních lákadel Slavností pětilisté růže, které ve městě začnou 17. června a při nichž se na deseti scénách předvede okolo 60 skupin a divadel. Třídenní akce letos oslaví 25. jubileum, ozdobou bude koncert Alana Stivella, mistra keltské harfy.

Tématem se stane událost z června 1611. Tehdy si dvaasedmdesátiletý Petr Vok z Rožmberka připsal jednu ze svých největších životních zásluh. Ochránil jižní Čechy od plenění Pasovských a cizácké žoldáky vyprovodil za zemské hranice.

Slavnosti také připomenou své předchozí ročníky. „Trošku jsme reagovali na žádosti návštěvníků, kteří vzpomínali, jak se v roce 1991 na náměstí pekl vůl a všem lidem se rozdával zadarmo, takže Petr Vok nechá letos opět rožnit vola,“ řekl Jan Vozábal, organizátor slavností a ředitel městského divadla.

Movie star 16. století

Páteční historické pásmo a lidová oslava se uskuteční v hospodě U Petrova voka, zakončí ho další reminiscence, krumlovské cikánské skupiny Mulatčag a Benga Čhave.

Klíčovým bodem celého programu ovšem bude páteční koncert Alana Stivella v Pivovarských zahradách. Jde o legendu keltské harfy, která patří od roku 1971 k osobnostem tohoto žánru. Velmi symbolicky zahraje v místě, kde kdysi dávno stálo podle archeologů keltské sídliště. „Vidím to jako připomínku ještě vzdálenější minulosti města, než když jsme oslavovali 700 let. Doufám, že se spojí duch místa, pozitivní energie, pozitivní hudba a dojde tam k něčemu výjimečnému,“ nastínil Jan Vozábal.

Mezi další novinky patří nová scéna v Široké ulici, kde vyroste gastrozóna. Novou hru pro herce z Českokrumlovské scény napsal František Zborník. Zasvětil ji ústřední postavě letošních slavností, jmenuje se Příběhy Petra Voka aneb Movie star 16. století žije! Premiéru bude mít v pátek od 18 hodin na nádvoří prelatury.

„Zajímavostí je, že jednu písničku do ní nám napsal Zdeněk Vřeštál, a to úplně kouzelným způsobem. Měl u nás v klubu koncert, tak jsem za ním zašel. Sedl si do kuřárny, ráno nám ji zahrál a v pondělí poslal natočenou,“ vylíčil Vozábal, který měl být původním autorem songu.

250 pochodní

K tradičním položkám programu se řadí oba sobotní průvody. Velkolepý historický zaplní ulice v 15 hodin, večer rozzáří město 350 lidí s 250 pochodněmi. „Je to magická věc: město je setmělé, bubeníci bubnují jako o život a ten oheň se valí ulicemi,“ popsal Vozábal. K tradici patří také rytířský turnaj, historický trh nebo živé šachy, které se ovšem tentokrát stěhují z točny do Pivovarských zahrad.

Kulturní program nabízí jakési Best of historické hudby a kejklířů. Přijedou BraAgas, držitelé Anděla, kteří hrají lidové písně od Galície po Balkán, vagantské skladby doveze ostravská Calata, hrad rock Quanti Minoris a středověký crossover Krless. Hlavní ulici obsadí Víťa Marčík a komedianti, děti se vyřádí při hrách v parku a pivovaru. „Český Krumlov si zaslouží, aby slavnosti byly opravdu historické, snažím se, aby byl program žánrově čistý,“ vysvětlil Jan Vozábal.

Slavnosti, kam jezdí kolem 20 tisíc lidí, se poprvé odehrály v roce 1909 při oslavě 600 let města. Jejich novodobá historie se začala psát rokem 1968, jenže po dalších dvou ročnících je komunisté zakázali. Nadšenci je obnovili v roce 1990, kdy se slavila znovunabytá svoboda. Loni slavnosti získaly cenu Akce roku portálu Kudyznudy.cz.