To vše a další zajímavé výtvory nabízí Píp šou, výstava  ptačích budek 
a krmítek, která potrvá do konce roku v Prácheňském muzeu v Písku. Je zde na 
80 obydlí, která vytvořili různí evropští výtvarníci.

Exponáty sem přicestovaly z bavorského  Deggendorfu, partnerského města Písku. Tam se každé tři roky pořádá soutěžní výstava pro designery, výtvarníky či řemeslníky na jedno téma. V předchozích letech se soutěžilo s židlemi, konvicemi na čaj nebo kravatami, letos to byla Píp šou a setkala se po Evropě s velkým ohlasem. Autoři použili různorodý materiál od proutí, dřeva přes keramiku a plech až po ptačí zobání nebo kovy.

Ptačí budky a krmítka v podobě kočičích hlav, starých televizorů či Warholovy plechovky od polévky a mnoha dalších tvarů zaplnily Prácheňské muzeum v Písku. Výstava Píp šou potrvá do konce roku.„Zdaleka ne všechny  budky nebo krmítka lze vyrábět ve větším nebo sériově, jsou spíše pro ozdobu zahrad. Není ale bez zajímavosti, že v době deggendorfské výstavy se 
v budce Pod andělskými křídly, jejímž autorem je keramik Milan Voborský z Bechyně, ptáček skutečně usadil. Další budka přirostla ke stromu tak silně, že ji bylo obtížné  sundat,“ řekl Jan Kouba, etnograf muzea a kurátor výstavy.

K zajímavým exponátům  patří televizor, kde  ale žádný seriál nedávají. Zato je uvnitř vše, co ptáček potřebuje. Podobně upravený je starý fotoaparát nebo obraz. Ornitologové však zvedají prst. Lidé by se k výrobě budek a krmítek neměli na výstavě inspirovat: značná část ptačích obydlí není pro opeřence vhodná.

„Jde hlavně o použitý materiál. Například  kov nebo 
i keramika se na sluníčku rozpálí a ptáček by se doslova upekl. A budka  vyrobená 
z ptačího zobání by asi během velmi krátké doby zcela zmizela,“ řekl Jan Kouba.