Monumentální hlava, do které je možné vstoupit, vmyslit se do ní a případně zanechat vzkaz na vnitřní stěně. Po mouše, která loni fascinovala turisty i místní na Černé věži v Českých Budějovicích, se sochař Michal Trpák pustil do dalšího velkého díla. Hlava, jež váží čtyři a půl tuny, bude jednou z prací, které vytvoří další ročník výstavy Umění ve městě. Její vernisáž bude 26. června a potrvá do půli září.

Socha, která měří přes čtyři metry, má název V-myšlení. „Na vrcholu hlavy jsou skleněné průzory, kterými dovnitř proniká světlo, a navozuje pocit katedrálního prostoru prosvětleného vitrážemi. Zároveň by hlava měla uvnitř svítit a vydávat zvuky," řekl sochař Michal Trpák, jenž nyní dílo dokončuje na zahradě svého ateliéru.

Kromě Trpáka, iniciátora celé akce, umístí do centra krajského města svá díla dalších pět výtvarníků. Například v Malši se zabydlí pětimetrová chobotnice Eliška, stejně velká socha ozdobí hotel Budweis, jedna z prací bude u plovárny. Hned tři sochy oživí náměstí Přemysla Otakara II. – vedle Trpákovy hlavy zaujme turisty například ještě bronzový čert od Jaroslava Róny.

Dosavadní ročníky výstav Umění ve městě provázely problémy s vandaly. Některé sochy dokonce ukradli, a ačkoli se radní opakovaně zaklínali kamerovým systémem, strážníci nikdy žádného zloděje nechytili. Michal Trpák jeden čas dokonce zvažoval, že od venkovních výstav upustí.