Několikaletý boj o vltavíny dopadl úspěšně pro partu nadšenců, kteří chtějí zřídit jejich muzeum. Občanské sdružení Muzeum vltavínů získalo od EU v rámci regionálního operačního programu dotaci 4,8 milionu korun na vybudování muzea v Českém Krumlově.

„Byla to naše až pátá žádost, se kterou jsme uspěli,“ říká předseda sdružení Vít Kršul. „Když jsme viděli, jak vysoké dotace dostávají projekty s diskutabilním přínosem, mrzelo nás to,“ reaguje na skutečnost, že kriminalisté obvinili z pletich trojici vedoucích pracovníků Úřadu regionální rady Regionu soudržnosti Jihozápad (Deník 21. února).

Některé projekty byly podle něho daleko méně svázané s jižními Čechami než jejich záměr. Vltavíny jsou vzácné a světově unikátní, nacházejí se pouze v jižních Čechách. „Vznikly v Bavorsku před patnácti miliony lety při dopadu meteoritu, který je vymrštil až na naše území,“ vysvětluje absolvent geologie na přírodovědecké fakultě.

Přitom na jihu Čech muzeum vltavínů stále není, jen v Týně nad Vltavou je jim věnována jedna místnost s ucelenou expozicí. A Český Krumlov leží takřka uprostřed českých nalezišť a jezdí tam hodně turistů, kteří muzeum navštíví a o unikátech se dozvědí.
I pro nevidomé
Muzeum vznikne v centru města v Panské ulici ve dvou podlažích památkově chráněné budovy. Návštěvníci tam zjistí, jak vltavíny vznikly, jaké jsou typy, v jakých barevných škálách a v jakých lokalitách se vyskytují. Čeká je i audiovizuální pořad, interaktivní mapy a panely osazené vltavíny, které si mohou osahat i nevidomí. Expozice se zaměří také na ochranu přírody v okolí českých nalezišť .
„Možná si je zde lidé budou moci i koupit,“ nastínil Vít Kršul s tím, že legálně získané vltavíny prodávají klenotnictví a obchody pro turisty. Muzeum vltavínů otevře na počátku letní sezony 2013.

A jaké máte s vltavíny a s nelegálními kopáči zkušenosti vy?