Její obraz Španělka se loni vydražil v aukční síni Christie's za 6,4 milionů liber, a stal se tak nejdražším obrazem, jaký kdy namalovala žena. Slavnější autorku než Natalii Gončarovou Alšova jihočeská galerie (AJG) ještě nevystavovala. Nyní se ale objevilo vážné podezření, že většina ze 150 prací této ruské avantgardní malířky, které AJG představuje ve Wortnerově domě, jsou padělky. Případ už zkoumá policie.

„Předala jsem podnět ohledně výstavy kriminální policii k dalšímu šetření. Ta ho bude v první řadě prověřovat,“ řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Sobviněním přišel ve čtvrtek server Artalk.cz. Jedná se o výstavu ruské avantgardní malířky Natálie Gončarové, jejíž díla se po světě prodávají za miliony. Serverpíše, že za expozicí může stát organizovaná skupina mezinárodních podvodníků. Asi před deseti lety se na trhu objevily falešné obrazy ruské avantgardy z počátku 20. století se znaleckými posudky od tří lidí: Anthonyho Partona, Denise Bazetouxe a Jeana Chauvelina. A právě tito tři potvrdili pravost exponátů Gončarové, vystavených v Alšovce. Chauvelin navíc figuroval v dalším případu falzifikátů.

Kurátor Vlastimil Tetiva, jenž expozici připravil, věří posudkům zmíněné trojice a podezření považuje za projev konkurenčního boje.„Nejsem tak úplný znalec Gončarové, ale věřím tomu, když to bylo uveřejněné v několika renomovaných monografiích,“ reagoval kurátor.

Více v pátečním Deníku