V 80. letech to byla Mekka. Do lochotínského amfiteátru v Plzni jezdilo 30 tisíc lidí a písně, které toho roku získaly sošku, velmi často zlidověly.

Porta si od těch dob prošla lecčíms, ale poslední léta získala nové místo díky lesnímu amfiteátru v Řevnicích u Prahy. Tento víkend láká na Tomáše Kluse, Mikiho Ryvolu, Hop Trop či Blue Effect a v soutěži se o hlavní cenu utkají i dvě kapely z jižních Čech, které do finále postoupily z předkola v Sezimově Ústí.

Diváckou cenu tam získalo Duo Chance. Tvoří ho zpěvačka Lenka Martinů a kytarista Jiří Toman. Ocenění od publika pro ni znamená hodně. „Diváci jsou nejdůležitější, pro ně vystupujeme. A to, že nám dají hlas, že jsme pro ně nejlepší, je krásný pocit," řekla zpěvačka z Veselí nad Lužnicí.

Jelikož její duo postoupilo do semifinále, jedou do Řevnic s jedinou ambicí: projít až do finále. „Už jenom to by bylo super. Nejlepší je, že na Portě budeme hrát už druhý rok, takže o nás bude zase slyšet, budeme slyšet a zahrajeme si na tak krásném místě," doplnila Lenka Martinů.

Žalman v novém

Druhým zástupcem Jihočechů v soutěži bude budějovická folková skupina Bonsai č.3. Ta zčásti navazuje na vítěze Porty, kapelu Bonsai, která bodovala v 80. letech. Melodicky staví na violoncellu, na něž hraje Petra Dvořáková.

„Porta mi připomíná staré dobré časy krásné folkové hudby. Asi se tam sjedou skvělé skupiny, a dá-li bůh, tak spousta lidí, kteří si je přijdou poslechnout," popsala své asociace s festivalem violoncellistka.

Podobně jako ona se do Řevnic těší i Lenka Martinů. Nejvíc na samotnou atmosféru, kterou Porta sama o sobě má. „A také na neděli, protože tam podle mě bude skvělý program," dodala zpěvačka.

Z jižních Čech pojedou na Portu i hvězdy. Patří k nim Žalman a spol., který v zimě po 14 letech změnil složení a angažoval zpěvačku Michaelu Hálkovou a kytaristu Pavla Malinu. K Jihočesku má pevné vazby také trampský klasik Miki Ryvola – studoval na keramické škole v Bechyni, hrává v triu se členy Nezmarů  a jezdí na osadu Fort Hazard, která je na Kaplicku.

Kromě folkových  a trampských kapel se představí na Portě několik hostů z jiných žánrů. Některé možná překvapí Blue Effect, jehož akustická podoba se ale do Řevnic velmi hodí. Lákadlem je také Marta Kubišová, jež přijala pozvání tria Vokobere a slibuje hitovky Ringo ding nebo Hey, Jude. Tečku za Portou udělá takzvaná Hodina H, ve které si spolu Samson, Žalman, Jiří Tichota či Marcela Voborská zazpívají známé písničky.

Hvězdy na Portě

Pátek 29. června
21.10 Tomáš Klus
Sobota 30. června
20.30 Lenka Filipová
21.20 Ivan Mládek
Neděle 1. července
14.10 Miki Ryvola
15.40 Blue Effect
16.30 Žalman a spol.
17.20 Marta Kubišová
18.15 Hop Trop
Vstupné
Jednodenní: 299 Kč
Permanentka: 599 Kč
Děti do 150 cm: Zdarma