Písničkáři a dvojice letos převažují na jihočeském předkole festivalu Porta. Již poněkolikáté se uskuteční v soběslavském Domě dětí a mládeže, soutěž začne tuto sobotu od 15 hodin. Síly změří 11 interpretů a jako host zahraje obnovená skupina Sem tam z Týna nad Vltavou.

„Jsou tady nové kapely, jediný matador je Milan Kekit Šebelík, jinak jsem zvědavá, co to bude,“ řekla organizátorka Anna Roytová. Mezi favority řadí právě Kekita ze Strakonic. Umí podle ní pokaždé překvapit, tentokrát dal dohromady duo. „A hezky se poslouchá X–tet,“ doplnila.

Mezi portovními nováčky figurují Džem sešn ze Strakonic, Bez tíže z Tábora, Růže v trní z Blatnice či Jakub Vančura z Budějovic. Ke zkušenějším naopak patří táborští Za sluncem nebo Duo Chance z Veselí nad Lužnicí.

„Portu beru jako dobrou příležitost pro mladé začínající kapely vyzkoušet si hraní na pódiu, porovnat se s ostatními a získat od poroty nějaké poznatky. A potom má pro mě ještě pořád zvuk té tradice. V postup doufá úplně každý, ale jdeme tam s ambicístále se zlepšovat,“ popsal 23letý Jiří Toman z Dua Chance.

V letošním programu mrzí Roytovou jediné: chybí zástupci bluegrassu, což se stalo poprvé. „Mám pocit, že se všichni vrhli na folkové vyprávění, ale zase je dobré, že se snaží říci něco svými skladbami. Vytrácí se ale hudební nápady, třeba i neobvyklého charakteru,“ dodala.

Kvality kapel posoudí porota, jíž předsedá Pavlína Jíšová. Dále v ní zasednou redaktoři ČRo 2 Veronika Rezková, Leoš Kosek a muzikanti Tomáš Berka a Vojta Zícha. Rozhodnou, kdo postoupí do národního finále v Řevnicích a mezinárodního v Ústí nad Labem.

Hostem budou Sem tam, vítězové Porty z let 1982 a 83. Jejich sestavou prošli držitel Anděla Jiří Smrž, Michaela Krmíčková, Vojtěch Zícha i Zdeněk Schwager, který jihočeské předkolo moderuje. „Sem tam obnovili činnost, což zkoušeli už několikrát, a všichni s napětím očekávají, jak se jim to podařilo. Stopu zanechali nejenom na jihu Čech, jsou legendární,“ podotkla Roytová.

Vstupné na Portu je 50 korun, pro děti zdarma. Pořadatelé, kteří zajistí občerstvení, slibují i diváckou soutěž o vstupenky na zajímavé akce. První ročník Porty se odehrál roku 1967 v Ústí nad Labem, zvítězili mj. Rangers, Greenhorns a Stopa. Z Jihočechů se naposledy na festivalu prosadila v roce 2007 českobudějovická Epy de Mye.