Valja z města Žiguljovsk se ráda pěkně obléká a líčí. Sní o tom, že bude herečkou, nejvíc času však tráví prací v balírně vodky a po večerech se opíjí s kamarádkami, aby zahnala smutky. Hořkost dýchá ze snímku Vodka Factory a optimismem nenaplní diváka ani mnohé další z festivalu Jeden svět. Je to logické: jde o mezinárodní přehlídku dokumentů o lidských právech a ty spíše sledují osudy, které mají k idyle daleko. Jihočeská část festivalu začíná v pondělí v budějovickém kině Kotva, ve středu se přidá Český Krumlov a od 7. dubna Tábor.

„Hlavními tématy jsou letos chudoba, dětská práce, život s handicapem, nedemokratické režimy či život s HIV/AIDS,“ uvedl Filip Šebek, mluvčí festivalu, který pořádá organizace Člověk v tísni.

Kino Kotva přinese devět snímků, každý den tři. Začíná zostra, od 16 hodin v pondělí uvede dokument Ve jménu rodiny, jenž zkoumá okolnosti smrti mladých muslimek, které vraždí jejich rodiny. Režisérka se odráží od příběhu z Toronta, kde pákistánský přistěhovalec zavraždí svou šestnáctiletou dceru. Ročně dojde na světě asi k 5000 vraždám ze cti, hlavně na Blízkém východě a v Asii.

Jako druhý se na plátně objeví Vodka Factory. Ve městě, nad nímž bdí busta Lenina v nadživotní velikosti, lahve vodky putují do světa stejně jako na stoly žen, které s ní zahání prázdnotu. Sny o lásce se rozpouštějí v banalitě bez hrdinů a zázraků.

Pondělní kolekci završí Krev v mobilech. Režisér v něm dochází ke zjištění, že každé použití mobilu podporuje válku v Kongu, během níž už zemřelo pět milionů lidí. Bez vzácných minerálů z ilegálních dolů této africké země, kde k realitě patří dětská práce, prostituce nezletilých či smrt zavalením, se totiž telefon neobejde.

Castrova vnoučata

Úterní část otevřou Vnoučata kubánské revoluce, film o mladých lidech, kteří jsou zoufalí z castrovské nesvobody a své touhy si kompenzují na netu či v rapu. „V téhle zemi nemá cenu pracovat ani studovat,“ říká ve filmu mladá Merci. Hrdinou dalšího dokumentu Můj únosce je Brit Mark Henderson, jenž strávil tři měsíce jako zajatec v kolumbijských horách a jemuž necelý rok po propuštění přišel vysvětlující mail od jednoho z únosců, člena marxistické guerillové skupiny. Třetí úterní film Zločinci podle zákona vypovídá o ruských mafiánech, kteří život nepoznali ve školách, ale v kriminále. „Na debatu k tomuto snímku jsme pozvali člověka z Transparency International, který se 15 let zabývá organizovaným zločinem,“ podotkl provozovatel kina Kotva Jan Turinský.

Z tíživých témat se vymyká středeční poetický snímek V krajinách ticha ze sibiřské tajgy o hluboce věřících Ludmile a Nikolajovi. Oddech ukončí film Poručíme větru, dešti o pronásledovaných čínských aktivistech, kteří bojují za vše možné včetně toho, aby ryby z řeky nechutnaly po krému na obličej. Projekce v Kotvě zakončí Moje reinkarnace, časosběrný snímek o synovi tibetského duchovního, který po čínské okupaci utekl do Itálie, kde založil rodinu.

Jeden svět je největší lidskoprávní filmový festival na světě.V Česku ročně přiláká přes 100 000 lidí.

JEDEN SVĚT V KOTVĚ

Pondělí 14. března
16.00 Ve jménu rodiny
18.00 Vodka Factory
20.00 Krev v mobilech
Úterý 15. března
16.30 Vnoučata kubánské revoluce
18.00 Můj únosce
20.00 Zločinci podle zákona
Středa 16. března
16.30 V krajinách ticha
18.00 Poručíme větru, dešti
20.00 Moje reinkarnace

Vstupné: 80 a 70 Kč