Balet, písně Edith Piaf, jazz, blues i árii z Carmen nabízí festival Múzy na vodě, který ve čtvrtek začíná v Českých Budějovicích. Uskuteční se na soutoku Malše a Vltavy, potrvá do úterý 6. července a vstup je zdarma.

Poprvé v šestileté historii akce na ní zazní šansony. Stane se tak 2. července při Malé poctě velké Edith, kdy písně francouzské ikony zazpívá Radka Fišarová. „To bude krásné. Bude s sebou mít hosta, houslové trio Inflagranti, tři dívky, které hrají na moderní housle klasiku. Bude to úžasné, všichni se těšíme,“ uvedla Iva Sedláková, šéfka odboru kultury budějovické radnice, která Múzy pořádá.

Tři tituly baletu

Lákavý je rovněž úvodní večer Oheň na vodě, při němž se ve čtvrtek představí balet Jihočeského divadla. Připravil tři tituly: Pták ohniváka, Les Bras de mer a Bolero. Lidé uvidí i letošního držitele Ceny Thálie Zdeňka Mládka. Ten je rád, že balet může při Múzách ukázat každý rok svoji tvář a že pokaždé festival otevírá.

„Zkusíme si zase něco trošku jiného. Ohnivák stojí za to, aby lidé přišli a podívali se. Tančit na vodě je stejné jako na zemi, člověk jen musí víc dávat pozor na prostor, je trochu omezený tím, kde končí, ale s tím se musí poprat každý. Mně to nedělá problém, zatím se mi do Malše spadnout nepovedlo,“ řekl s úsměvem Mládek.

Hraje, tančí a zpívá se na pontonu velikém 10x10 metrů. Jen při posledním večeru 6. července bude polovina orchestru na břehu. „Myslím, že že právě koncert Andrey Kalivodové bude atraktivní. Zazpívá pět árií, mezi nimi zazní i Carmen. Repertoár se dával dohromady s Jihočeskou komorní filharmonií, která zajistila i hudební výpomoc,“ upzornila Sedláková s tím, že rozpočet celého festivalu je 700 000 korun, které uvolní město.

K magické náladě přispěje fontána, nasvícená dvěma světly různých barev, a také Biskupská zahrada, v níž organizátoři nasvítí stromy.

„Jde nám o to, aby měli diváci krásnou kulisu. Pokud bude hezké počasí, kapacita nestačí, lidé si sami nosí židličky, sedátka a deky, koukají na hvězdy a užívají si to jinak. To je ten genius loci soutoku: žádné tribuny, v centru města jste v přírodě a je to nádherné,“ doplnila Iva Sedláková.

Lehce romantickou atmosféru vnímá i tanečník Zdeněk Mládek pokaždé, když na ponton vkročí. Pak ho ale plně pohltí představení. „Trošku na to pozapomenu a snažím se předat skrz tanec emoce a dojmy,“ dodal držitel Ceny Thálie.

Múzy na vodě
České Budějovice
Soutok Vltavy a Malše

1. července
Oheň na vodě
2. července
Malá pocta velké Edith
3. července
Big Band Metroklub
4. července
Old Steamboat Jazzband
5. července
Jakub Šafr Quartet
6. července
Andrea Kalivodová + JKF

Začátky: 21.30 hodin
Vstup: zdarma