Letos 30. ledna se vraceli z úspěšného koncertu v Liberci. Cestu znali dobře, na severu mají řadu fanoušků a hráli tam pravidelně. Jenže v půl jedné ráno skončili v příkopě kdesi u Mladé Boleslavi. A Vladimír Adigamov, kytarista skupiny Bloody Rose, přišel o pravou ruku.

Auto se obrátilo na střechu, Áda, jak mu ostatní říkají, vypadl z auta a ruka mu zůstala pod kapotou. V té chvíli se život českobudějovické kapely a jejího melancholického rocku zastavil. Přitom měla po osmi letech dobře našlápnuto: čtyři desky, klip k písni Duch uschlých jeřabin vysílala TV Óčko.

„Ukončili jsme činnost, protože jsme z toho byli psychicky dost špatní. Já řekl, že bez Ády nevlezu na pódium. Měl kapelu rád, muziku jsme spolu dělali od začátků v roce 2003, znali jsme se i předtím a já si vůbec nedokázal představit, že budu hrát bez něj,“ líčí 35letý Kamil Dráb, zpěvák a autor písniček.

Opustil je bubeník

Bloody Rose pak opustil bubeník a zdálo se, že je konec. Když se ale Adigamov vrátil z nemocnice, začal se opět s Drábem scházet. „Kafovali jsme spolu, povídali a on říkal, že poslouchal nahrávky, že se mu líbí a že mu to strašně chybí. Na všech deskách jsme používali klávesy. Nevím ani, jestli to napadlo jeho nebo mě, ale řekli jsme si, že by na ně mohl hrát,“ vypráví zpěvák.

Adigamov si hned nadšeně klávesy koupil. Ačkoli nikdy předtím na tento nástroj nesáhl, během tří měsíců uměl celý repertoár. A zbylou levou rukou dokonce zvládá i sóla, která předtím sázel na kytaru. „Je v něm obrovská vůle. Mohl si říct: budu se věnovat rodině a práci, mám toho plný brejle. Nevím, jestli já bych toho byl schopný, strašně ho obdivuju,“ popisuje Dráb.

Návrat na místo činu

Ten pak zjara obvolal zbytek kapely, přijali nového bubeníka a ohlásili comeback. A při prvním koncertě 13. srpna se vrátili na místo činu – na Fryyfest v Liberci. „Bylo to obrovské, lidé nás přijali, věděli, co se stalo. Přišli jsme na pódium a všichni začali tleskat,“ vzpomíná na atmosféru Dráb.

Jihočeský návrat je čeká tuto sobotu, kdy v 18.30 hodin naladí publikum při Dni s Budvarem před Arakainem. Navíc je posílí jejich kamarád, kytarista Martin Przeczek ze Sarah. A v pondělí po koncertě půjde Adigamov poprvé do práce…

Když dnes muzikanti myslí na bouračku, shodují se, že šlo o štěstí v neštěstí. Stačilo narazit do stromu. Díky tomu, že sjeli do strouhy, je prudký náraz minul. Cesty autem teď pro ně mají asi nahořklou příchuť, ale nálada je dobrá, což dokládá komentář Adigamova z první společné jízdy v nové sestavě. „Vidíš, a tys to chtěl pustit,“ řekl tehdy Drábovi po dobrém koncertě…