Menší čtenáře určitě potěší kniha Jonáš a velryba, vyprávění o dobrodružstvích malého chlapce a velryby Ubaldy pod Karlovým mostem, které napsala Monika Elšíková. Ilustrace nakreslil a život tak oběma hrdinům vdechl jihočeský rodák, slavný výtvarník Adolf Born.

Obrázková kniha je určena pro předškoláky a děti, které se perou s písmenky, nebo pro ty, kteří se dosud spoléhají na čtení od rodičů. Kniha je vhodná i pro dyslektiky.

Text o Jonášovi a velrybě, oceněný Zlatou stuhou, byl přeložen v uplynulých letech také do arabštiny a němčiny.

Leporelo atypického formátu A4 s poetickými barevnými ilustracemi vychází již podruhé (prvně 1998) v nové grafické úpravě, přizpůsobené současnému čtenáři. Knihu vydalo nakladatelství Monika Vadasová–Elšíková.

Autorka Monika Elšíková získala za svou tvorbu, ať už jako spisovatelka, nebo režisérka dětských filmů, řadu cen, např. Nejkrásnější kniha – cena ministra kultury, Cena učitelů, Zlatý dudek, Cena Oty Hofmana. Její kniha Bubu je doporučenou četbou v dětské čítance.

Děti i dospělí zase rádi sáhnou po knize Garfieldova show č. 1, kterou vydává nakladatelství Crew.

Tlustý a líný kocour Garfield, miláček malých i velkých, se v roce 2008 objevil v televizním pořadu Garfieldova show.

K nám se dostala Garfieldova show teprve nedávno, zato ve skvělém čase. V půl sedmé před Večerníčkem ji ČT 1 vysílá od začátku prázdnin každý všední den.

K televiznímu seriálu Garfieldova show vznikla i podobně laděná komiksová série. Na rozdíl od klasického Garfielda, který rozesmívá lidi bez rozdílu věku prostřednictvím krátkých tříobrázkových stripů, je Garfieldova show určená především mladším čtenářům. O humor tu není nouze, ale je více přizpůsobený dětem. A taky už nejde o stripy, ale o krátké příběhy, o rozsáhlejší Garfieldova dobrodružství. Tím se Garfieldova show víc blíží komiksům, jako jsou třeba Kačer Donald nebo legendární český Čtyřlístek.

Jelikož má v České republice sympatického kocoura Garfielda pod patronací nakladatelství Crew, dostalo na starost i Garfieldovu show. Ta bude vycházet ve speciální řadě určené dětem a nazvané Hele! – komiksy pro děti.

„Každý čtenář si na Garfieldovi najde své, ale s klasickým Garfieldem mají dětští čtenáři občas problém s tím, že je černobílý a ne všechny vtipy jsou pro ně pochopitelné,“ tvrdí redaktor nakladatelství Crew Jiří Pavlovský.

„Právě pro ně je určena Garfieldova show. Barevná, dobrodružná, chvílemi i napínavá a především legrační,“ dodává Jiří Pavlovský.

V knize inspirované úspěšným televizním seriálem najdou čtenáři několik dobrodružství. V nich se Garfield vypraví na lov ryb v akváriu, vyšetřuje únos plyšového medvídka, protrpí si děsivý obřad zvaný rodinné focení, málem ovládne svět a ještě učiní vzácný nález, který ho málem připraví o střechu nad hlavou. Pár obyčejných dnů v životě slavného oranžového kocoura, které ovšem hrozí otřást světem, nebo aspoň pulty českých knihkupectví a bránicemi malých i velkých čtenářů.