Jak žili Krumlovští od konce druhé světové války? Čím si vydělávali, než sem začaly jezdit tisíce turistů? Kdy začali stavět Objížďkovou ulici a proč? Museli ručně roztáčet divadelní točnu, když ještě neměla motor? Jak prožívali okupaci a sametovou revoluci? Na tyto a další otázky odpoví druhá část výstavy Příběh města, kterou dnes otevírá Regionální muzeum Český Krumlov. Naváže tak na expozici, jež mapuje období od roku 1309 do roku 1945, a dohromady nabídne 3300 dokumentů a fotografií.

Největší v historii

„Je to bezesporu největší projekt v historii muzea. Nechtěli jsme však dobu dokumentovat příliš oficiálně, ale zaměřit se skutečně na život ve městě a lidi. Vystavujeme hlavně takové předměty, které odrážejí životní styl,“ popsal Ivan Slavík, pověřený zástupce ředitele muzea.

Proto si zde návštěvníci budou moci kromě úředních dokumentů prohlédnout autentické snímky krumlovských domácností z druhé poloviny 20. století, typický nábytek, pionýrské stejnokroje, dětskou hru Elektrická násobilka, výrobky z chemlonu, céčka, časopis Ohníček, sifon nebo promítačku z bakelitu.

Expozice je řazená chronologicky a rozdělená do kapitol jako školství, hospodářství či kultura. Začíná rokem 1945, končí v roce 2009. Nejtěžší bylo podle Slavíka zmapovat události srpna 1968. „V dobách normalizace se dokumenty často ničily. Přesto tu máme například fotografii, na níž je vidět, že ruské tanky projely Horní ulicí až na krumlovské náměstí,“ řekl.

Podobný problém museli pracovníci muzea řešit i u kapitoly týkající se poválečného odsunu Němců. Nenašli dosud jediný snímek, který by jej zachycoval přímo v Českém Krumlově. Pokud by tedy někdo z obyvatel doma takové materiály měl, v muzeu je rádi uvítají. Totéž ale platí i o věcech z dalších let. „Pro nás není velký problém zařídit výstavu exponátů z 18. století, ale čím více se blížíme do současnosti, tím předmětů ubývá. Lidé je totiž často nepovažují za cenné a vyhazují je. To bych rád touto výstavou změnil,“ doplnil Slavík.

Část Příběhu města je věnována stavbě Objížďkové ulice, která je pro Krumlov velice důležitá. „Až do 60. let se jezdilo skrz historické centrum. Na náměstí bylo dokonce autobusové nádraží. Pamětníci říkají, že cizí šoféři museli volat místní, aby se s jejich autobusem protáhli úzkými uličkami a přesto se několikrát stalo, že někdo zemřel, když ho přimáčknul vůz,“ připomněl Slavík.

Jedna z nejvzácnějších vitrín čeká na návštěvníky hned u vchodu. Připomíná pobyt amerických vojáků ve městě krátce po osvobození a je v ní skutečná uniforma příslušníka armády USA i ragbyový míč, se kterým vojáci rozehrávali první zápas amerického fotbalu na území Československa.

Unikátní je také to, že výstava nabízí vedle sebe tři letecké snímky Krumlova, a to z let 1947, 1974 a 2008. Lidé tak mohou porovnat, jak se město postupně měnilo. Velký prostor dostal i sport. „Je tu vše od nacvičování spartakiády přes turistický oddíl a motokros až po sáňkařskou dráhu. Málokdo dnes ví, že na svahu z Křižáku se jezdily mistrovské závody,“ přiblížil Slavík.

V poslední místnosti návštěvníci vzpomenou na rok 1989, najdou tu záběry shromáždění na náměstí, ručně psané letáky či přepis krumlovského projevu Václava Havla. Vše pak uzavírají dokumenty z porevoluční doby na chodbě. Zvláštní kapitola je věnována povodním.

Protože expozice mapuje poměrně nedávnou minulost, mohou se podle Slavíka navíc obyvatelé Krumlova na fotografiích poznat. On sám bude velmi rád, když se dozví, koho vystavené snímky zachycují.

První část Příběhu města byla otevřena již v září, navštívilo ji více než 4000 lidí. Nyní si mohou zájemci prohlédnout obě zároveň. Celá výstava potrvá do konce roku 2011, vstupné je 50 korun.

OTEVÍRACÍ DOBA: Úterý – neděle 9–12 hodin, 12.30–17 hodin
VSTUPNÉ
základní - 50 korun
snížené - 25 korun
rodinné - 100 korun
V sobotu 26. února a v neděli 27. února prohlídka zdarma.