Pracovní skupina, která má na starosti přípravy projektu, už se poprvé sešla. V květnu ji čeká podle náměstka primátora Juraje Thomy další schůzka. Ke klíčovým otázkám třeba patří to, jestli se bude nebo nebude kvůli záměru upravovat územní plán. V současnosti totiž územní plán Budějovic počítá s možným protažením ulice J. Š. Baara přes Mariánské náměstí až k Pražské třídě. A je otázkou, jestli by město začalo mezinárodní architektonickou soutěž na plánované divadlo s tímto omezením, nebo by se Budějovice rozhodly územní plán změnit. Ještě letos chce přitom budějovická radnice zahájit výběr administrátora budoucí architektonické soutěže. V rozpočtu na ni má být připraveno 15 milionů korun. Podle Lukáše Průdka, ředitele Jihočeského divadla, je hlavním problémem, který má novostavba vyřešit, nedostatek místa v nynějších prostorách.

Už několikrát se v minulosti uvažovalo o stavbě nové divadelní budovy v Českých Budějovicích. V roce 1962 bylo za tímto účelem dokonce zbouráno několik objektů na Mariánském náměstí. Stavba však byla nakonec odvolána a dodnes divadlu vyhovující prostory chybějí.

Činohra, opera a balet Jihočeského divadla se těžko se svými zkouškami i představeními dokáží vejít na jedno současné jeviště v komplexu budov v budějovické ulici Dr. Stejskala. Podle ředitele divadla Lukáše Průdka například finální fáze příprav nové hry nebo opery znamená, že nějaký čas se nikdo jiný na „plac“ nedostane. „Když jsou na jevišti kulisy pro zkoušku, nelze prodávat vstupenky na představení,“ upozorňuje také Lukáš Průdek. A nejde jen o čas. Na operu či balet s velkým orchestrem nebo sbory chybí i místo pro aktéry. Není divu – dnešní divadlo vzniklo postupně z komplexu budov, který zahrnuje třeba část bývalého pivovaru nebo hradební věž.

Už nyní je proto nutné pronajímat pro některá představení či zkoušky Metropol. A případné stěhování všeho potřebného nejen komplikuje, ale také prodražuje, činnost divadelníků.

Nevyhovující prostory jsou hlavním důvodem, proč se v poslední době znovu hovoří o nutnosti postavit úplně nový objekt. Ten by městu přála například Ludmila Hulcová, která má už 15 let předplatné. „Já si myslím, že by se nové divadlo mohlo stavět. Už od mého mládí se o tom mluví,“ říká Ludmila Hulcová a připojuje, že myslí, že peníze už by se nějak našly. Na představení chodí pravidelně s manželem, ale také s dalšími členy rodiny. Někdy jsou spokojeni více, někdy méně, ale předplatné stále obnovují. „Naposledy jsme byli na Kominíčkovi s pravnoučkem,“ dodává Ludmila Hulcová a připomíná, že vedle Mariánského náměstí se uvažovalo o stavbě budovy také na Senovážném náměstí. Podle hudebního producenta Aleše Trdly už současný objekt na nábřeží Malše neodpovídá požadavkům diváků ani umělců ve 21. století. Například při atraktivních představeních chybí v Jihočeském divadle dostatečná kapacita hlediště. A navíc i pronájem Metropolu vidí muž, který zná kulturní stánky po celé republice, jako problematický. „Sál původně nebyl určen pro divadlo. Mělo to být kino,“ upozorňuje Aleš Trdla. K záměru města ještě poznamenal, že třeba v Mostě postavili zhruba před dvaceti lety z jeho pohledu špičkovou budovu.

Pro současnou koalici je nové divadlo jednou z priorit. Podle náměstka primátora Juraje Thomy by ale financování stavby nemohlo být jen starostí Budějovic. Počítá se i s podílem kraje nebo státu. Na projektovou přípravu divadla, kterou má v plánu platit samo město, podle náměstka primátora Juraje Thomy počítají Budějovice s více než sto miliony korun.