Je paradoxní, že ho k malířství dovedla až bouračka. 
S tím, co se mu stalo 31. března 1997, je smířený. A bere jako veliké štěstí, že se vydal tímto směrem. „Nemá cenu se v tom hrabat. Všechno zlé je k něčemu dobré, sice v té chvíli člověk neví k čemu… Zřejmě nějaká síla řekla: Takhle ne, ty kluku. Ještě ti dám jednu šanci, jak si s ní poradíš? Buď se budeš upíjet v Masných krámech jako jiní a všechno zahodíš, anebo bude ta cesta delší, půjdeš po ní, a když to zvládneš, dostaneš odměny. Nevím, kde se ve mně ta vůle vzala, ale hřeje mě, že jsem přes to přešel a teď mám život, jaký jsem chtěl,“ říká 52letý rodák z Českých Budějovic.

Něco na tom bude, první obraz prodal až pár let poté, co se probral z kómatu. Mezitím postavil v Meziluží na Českobudějovicku chalupu, kde si zařídil ateliér snů. Má v něm krb i postel, barva peřiny je nepřekvapivě oranžová, ta totiž vládne jeho malbám. Dvě palety, desítky štětců, útulno násobí nůše dřeva. Cesta to ale byla dlouhá.

Pravda, jako malý chtěl být malířem. Tím žil, asi v šesti letech napsal první knihu Robot Venuše, doprovázenou obrazy. Tenkrát si i vymýšlel druhy zvířat a psal o nich pojednání. „Asi se mi zdálo, že je jich málo,“ usmívá se.

Autohavárie může paradoxně za to, že Hynek Fuka (52) začal malovat. Když se probral z třídenního komatu, rozhodl se, že si splní dětský sen a stane se malířem. Učil se znovu mluvit, ale vše zvládl. Dnes maluje na chalupě v Meziluží.Chodil i do lidušky, jenže potom ho to přestalo bavit. Drtil ho normalizační režim, již ve 14 letech byl připraven emigrovat. Z toho sice kvůli rodičům sešlo, ale rebela nezapře. Náušnice v levém uchu, řemínky kolem zápěstí, na tričku Dalí, v prosklené almaře portské, šampaňské a další tři vína, všude dýmkařské krabičky zápalek.

Stavárnu nedodělal. Dlouhé vlasy. Vyhazov. „Řekl jsem estébákům: Stavárnu má každej, ale živlů je málo… Až letos, v 52 letech, když jsem stál v deltě Mississippi v New Orleans, byl jsem nadšený a říkal si: to je místo, kde jsem chtěl být v 15 letech.“

Školu dokončil po vojně, krátce nato přišla sametová revoluce. Potřeboval živit rodinu, koupil dům, vrhnul se na podnikání. Prodával sportovní potřeby, jeho láskou byl windsurfing a horská kola. „Musel jsem opravovat barák, postavil jsem hospodu, v ní jsem dělal večer a přes den zedníka,“ popisuje.

Autohavárie může paradoxně za to, že Hynek Fuka (52) začal malovat. Když se probral z třídenního komatu, rozhodl se, že si splní dětský sen a začne malovat. Učil se znovu mluvit, vše zvládl. Dnes maluje na chalupě v Meziluží (na snímku před ateliérem).

Dřel i žil naplno, malování spalo. Až přišel 31. březen 1997. Šli s partou do hospody, 
z ní jeli autem. „To bylo blbý…“ Jeli opilí z Lucerny, bourali, jako spolujezdec utrpěl úraz mozku a byl tři dny 
v kómatu. Porušilo se řečové centrum, nemohl mluvit. 
Z nehody a 72 hodin nevědomí si pamatuje málo, ani se nesnaží vzpomínat. Bere to jako životní zkušenost, jen se z ní dlouho berchal. Musel se znovu učit mluvit.

„Před pár dny jste normální kluk, který lítá na motorce, 
a najednou tohle. Hrozný. To bych nepřál nikomu, když nemůžete mluvit, chodit, tak si říkáte: Má to vůbec cenu? Tak se z toho třeba vylížu… Ale uběhne rok, dva a pořád stejné. Člověk si myslí, že má sílu, jenže když nevidí postup, šlo to strašně pomalu!“ popisuje.

Zvedli ho z polodna

Pomohlo několik věcí. Zejména jeho chuť vrátit se 
k obrazům. Miluje Novohradské hory (reprobednu má podloženou jejich encyklopedií). Bažil po ateliéru, když tehdy 
s někým promluvil tři věty, vyčerpávalo ho to. Hledal místo, kde by maloval. Našel ho v Meziluží u Svéboh, pozemek se zbytky obvodových zdí původního stavení koupil v roce 2004. Stavěl sám, spával v maringotce. A zase dřel, jen proměnit močál v louku…

V roce 2010 kolaudoval, ale už deset let předtím začal malovat. O obrazech si povídal 
s Alfredem Kindlerem. Je autodidakt. „Mě učí život, to je nejlepší, co může být,“ říká.

Autohavárie může paradoxně za to, že Hynek Fuka (52) z Českých Budějovic začal malovat. Když se probral z třídenního komatu, rozhodl se, že si splní dětský sen a stane se malířem. Učil se znovu mluvit, ale vše zvládl. Dnes maluje na chalupě v Meziluží.

Nejdřív maloval přírodu, krajinu, stromy, chalupu. Od začátku převládají oranžová, žlutá, červená, blankytně modrá. Další paradox: z obrazů sálá radost, ačkoli tenkrát mu scházela. „Nebyl jsem veselý, je to zvláštní… Nechtěl jsem do obrazů dávat to, co žiju. Ale teď jsem šťastný, mám práci, kterou miluju, ženu, kterou miluju, přírodu,“ říká Hynek Fuka.

Pomohli i kamarádi z USA, Ivan Pokorný ze skupiny Minnesengři a jeho žena Yvetta. Jezdí za nimi na Floridu a vděčí jim, vedle pomoci maminky, za uzdravení. Když za nimi poprvé přijel v lednu 2013, psychicky ho nakopli.

„Krásně se mě ujali. Starali se o mě, předvádí tam moje obrazy. Jsou tak milí, zvedli mě z polodna. Miluju tamní dlouhé a široké pláže, kouzelný mořský vzduch a nebe, které je můj jediný limit, dnes to vidím: žádná nemoc, jen nebe, a to je krásné.“

Autohavárie může paradoxně za to, že Hynek Fuka (52) začal malovat. Když se probral z třídenního komatu, rozhodl se, že si splní dětský sen a stane se malířem. Učil se znovu mluvit, ale vše zvládl. Dnes maluje na chalupě v Meziluží. Snímek z ateliéru.

Dodnes namaloval stovky obrazů. K přírodě přidal hudbu, zábavné je mj. dílo Tlustá zpěvačka, která zhubla. Pak zátiší, ať s hruškovicí či kafemlýnkem, také flamenco nebo jihočeské lyžníky. „Je to Svět 
v obrazech, jak jdu životní cestou, potkávám lidi a jejich příběhy. A líbí se mi hezké věci, třeba hezká viněta vína," říká.

Vstává klidně v šest ráno, jen aby mohl brzy sedět v ateliéru a malovat. Poslouchá při tom muziku, k jeho oblíbeným patří Joe Cocker, Eric Clapton, Dire Straits i Jethro Tull. A alkohol? Deset let nepil. „Ale teď už dávám vesele, pivka i kořalky. Moje motto? Nikdy neříkej nikdy. Dřív jsem to nechápal a je to skvělé.“

Někomu asi připadá, že je pořád pod parou. Je. Pod malířskou.

Hynek Fuka se narodil 27. června 1963 v Českých Budějovicích. Po sametové revoluci podnikal, v roce 1997 měl autonehodu, po kómatu se znovu učil mluvit. A začal malovat. Je rozvedený, má syna Hynka (22). Tvoří na chalupě v Meziluží na Českobudějovicku.