Kdysi zářící hvězdy táborského rokenrolu se loni povedlo opětovně rozsvítit při Střeláckým čaji po 50 letech. Přišlo přes 600 lidí a mnozí diváci se dovnitř ani nedostali. Publikum i muzikanti chtěli proto pokračování, zavedení tradice. Pod kaštany táborské Střelnice se tak tuto sobotu uskuteční Střelácký čaj po 
51 letech. Zahrají The Kings, kteří v roce 1968 vystoupili na druhém Big Beatovém festivalu v Praze, a skupina Atlantik s Janem Vacíkem, tenorem Národního divadla, sólistou Bavorské opery v Mnichově a držitelem Ceny Thálie, se představí ve zcela původní sestavě. Nově půjdou peníze z akce na pomoc bigbítovým muzikantům v nouzi.

„Máme za to, že si tito průkopníci, kteří v dřevním období 60. let šířili slávu bigbítu v jeho prvopočátcích a pracovali v ryze nadšeneckých podmínkách, zaslouží naši pozornost," vysvětluje vznik sbírky Štěpán Pavlík z pořadatelského sdružení Fest2004. Na transparentní sbírkový účet 2200454794/2010 zřízený pouze pro tento účel bude vložen nejen výtěžek z koncertu po odečtení nákladů na jeho konání, ale kdokoli může jakoukoli částkou přispívat celoročně.

Táborská Střelnice zažije 31. srpna akci Střelácký čaj po 51 letech. Představí se tamní průkopníci bigbítu. Na archivním snímku skupina Atlantik.Na koncertě bude možné vhazovat hotovost do zapečetěných sbírkových pokladniček. Veřejná sbírka potrvá průběžně a povolená je na dobu neurčitou. Bude mít správní radu složenou ze zástupců jednotlivých kapel a pořadatelského sdružení Fest2004. Ta bude shromažďovat podněty, komu by peníze mohly být věnovány, kdo je ve svízelné situaci a bude je prokazatelně potřebovat. Vždy na vzpomínkovém koncertě koncem léta se peníze předají a vše se řádně vyúčtuje.

„Teď jsem zdravý a můžu něco dělat, ale kdo ví, co přijde. Když bude potřeba, odehraju i benefiční koncerty. Obdivuji práci táborského hospicu. A tohle bude takový muzikantský hospic," reagoval kytarista The Kings Karel Kobližka.

Táborská Střelnice zažije 31. srpna akci Střelácký čaj po 51 letech. Představí se tamní průkopníci bigbítu. Na snímku skupina Atlantik v aktuálním složení.Jako loni zahrají na zahradě Střelnice kapely Bigbeat Jiskra Pal, The Kings, Sklepníci, The Ants a Atlantik, které v 60. letech reprezentovaly Tábor nejen v jeho regionu, ale po celé republice a v zahraničí. Velká očekávání směřují 
k posledně jmenované skupině, ta totiž letos vystoupí v původní sestavě, tedy po zdravotních problémech s vynikajícím bubeníkem Petrem Votepem Votýpkou. Ten byl loni před operací a hraní pro něj nepřicházelo v úvahu. Letos už naléhání zbytku kapely neodolal. „Tak jsem zas začal trénovat zpěv a určitě dostanu Vacíka na kolena. Tak zkoušíme! Já jim to kazím a oni, abych jim neodešel, říkají, že to nemá chybu," směje se Petr Votýpka, zakládající člen kapely Atlantik, která vznikla na táborské Strojní průmyslovce v roce 1963.

Táborská Střelnice zažije 31. srpna akci Střelácký čaj po 51 letech. Představí se tamní průkopníci bigbítu. Na snímku atmosféra z loňského roku.

V téměř původní sestavě se  sejdou i The Kings. Oproti loňsku nebude chybět Pavel Jabůrek a Karel Berka. „Náš pianista je bohužel mrtev 
a bubeník se odmítá zúčastnit, což je škoda. Jinak budeme kompletní," přiblížil jazzman Karel Kobližka.

Jedním z důvodů opakování akce je radost: z obnovených zpřetrhaných vztahů, časů i muziky. „Bylo dojemné se pocelovat s prvními, druhými či třetími láskami, které jsem nakonec ztratil. Bylo dobře připomenout, jak zásadní vliv měl ro(c)k 1968 a jak odporný byl nástup bolševické normalizace. Bylo příjemné přivítat táborské navrátilce z ciziny a spravedlivě vzpomenout těch, kteří už navždy přijít nemohou. Především ale bylo nádherné poslouchat muziku z doby našeho mládí, velkých hudebních proměn 
a společenských nadějí," dodává publicista Karel Deniš.

DAVID PELTÁN