Jaká byla reakce Jana Kaplického, když dostal nabídku z Budějovic?
Byl naprosto nadšený, že pokračuje dál. Bál se, že kauzou Národní knihovny se to zastaví. Byla jsem při tom, kdy si Johan začal skicovat do svého malého deníčku první tvar. To jsme byli v Brazílii. Odložili jsme svatební cestu do Paříže kvůli politickým tlakům, tak jsme si udělali výlet do Rio de Janeira. Leželi jsme na pláži Copacabana, a když jsem viděla ten tvar, bylo to nádherné, ta inspirace Oscara Niemeyera a moderní architektury.

Nakolik je výsledek podobný nákresu?
Můj muž je známý tím, že jeho první skica se už nezmění, ta stavba je pak úplně stejná. Třeba kriketové centrum v Londýně. Skica odpovídá modelu a hrozně se těším, že architektka Eva Jiřičná dohlédne na to, že centrum bude úplně stejné, jak si přál.

Takže jí věříte.
Tam je neuvěřitelná emocionální spojitost těch dvou duší a já věřím, že ona do toho dá všechno, stejně jako by to udělal on. A tím, že se znali a několik let spolu žili, bude vědět, jak by řešil tu kterou situaci. Nikdo na světě není pro rejnoka lepší než ona.

Byl pro něj rejnok hodně důležitý?
Byla to pro něj strašně důležitá a zásadní stavba. Tím, že mi ponechal všechny deníky, které si psal od roku 1968, jsem měla možnost se do nich zpětně podívat. On nikdy neřekl, jak moc si tuhle stavbu přál, ale v tom deníku je to naprosto jasné.

Konzultoval s vámi rejnoka?
Jsem z filmového prostředí, srovnávám to s festivalem v Cannes. Když přijdete do toho místa, musíte se cítit slavnostně. A když jsme byli v berlínské filharmonii s lidmi z Jihočeské společnosti přátel hudby, byl důležitý moment, kdy se vstupuje do té stavby, dámy se na sebe dívají, co mají na sobě, jaké mají botičky, s kým přišly a tak. Důležitý je vchod.
Tady se podařilo velké schodiště, kdy se lidé nemusí mačkat a šťouchat, v klidu přijdou, pozdraví se navzájem a vidí se.

Věříte, že rejnok opravdu vyroste?
Když jsme byli s mým mužem poprvé za primátorem a ukazovali jsme mu projekt, vletěl do jeho kanceláře malý vrabčáček. Já si myslím, že to je symbol a krásné znamení toho, že tenhle projekt v Čechách dopadne dobře.
Můj muž ho dělal svým velkým srdcem a myslím, že by si moc přál, aby tady rejnok stál. Budu dělat všechno, co můžu, abych pomohla jeho sen naplnit a Češi se mohli pochlubit jeho stavbou. Ten projekt obdivují naprosto všichni, sklízí jen respekt a uznání.

Oblíbili jste si v Budějovicích nějaké místo?
Náměstí a kašnu. To neuvěřitelné prostranství je nádherné, hospůdky v podloubí, to žije samo o sobě.