Už nejsme nejmladší. Odlehčeně nazvala krumlovská skupina Pub Animals koncert, při němž oslaví pět let existence. Uskuteční se tento pátek od 20.30 hodin v českokrumlovském pivovaru Eggenberg a kapela, která v únoru získala cenu Anděl za své debutové album Safar–I, ho pojala velkolepě.

Na pohled zaujme úprava sálu, kde formace, která svůj styl označuje slovy speedy dub, zahraje. „Na českokrumlovské poměry jsme se zvukařem Kájou Dřínkem vymysleli hodně profesionální scénu. Klasické pódium je vcelku velké a k tomu dvoumetrové molo do lidí, což jsme si přáli se Štěpánem jako zpěváci. Viděli jsme to nedávno na jednom koncertu a hodně se nám to líbilo: máte přímý kontakt s těmi, co pod vámi tancují,“ popsal zpěvák Pavel Podruh.

K výročí si Pub Animals přizvali ty, kteří jim za pět let nejvíc pomohli, a nacvičili s nimi pár písniček. Jde o tři hosty, jména si ale muzikanti nechávají jako překvapení pro fanoušky. „Zazní dvě nové písničky a další dvě navíc s těmi hosty,“ řekl zpěvák.

Stylově označuje novinky stále za typické Pub Animals. Písně tvoří dvěma způsoby: buď ji vymyslí v domácím studiu na počítači a do zkušebny ji přinesou prakticky hotovou, nebo vznikne téma a na něm pracují. „Ten druhý proces trvá trošku déle, píseň se rodí třeba měsíc, přehazují se formy a dělají aranže,“ vysvětluje Pavel Podruh.

Narozeninové vystoupení Pub Animals potrvá kolem dvou hodin, doplní ho krumlovští Kyanid. Začnou ve 20.30, hlavní aktéři přijdou v deset. Kdy koncert skončí, záleží na atmosféře v sále.

Ukážou i Anděla

„Kyanid jsou mladí nadějní kluci a mají talent. My, kdybychom tenkrát měli v okolí takovou větší kapelu, bychom za to byli moc vděční. Pomůžeme jim v jejich cestě,“ řekl na adresu předkapely Podruh.

Na rozdíl od lednového vystoupení v Marty's clubu nastoupí muzikanti bez kostýmů. Dle svých slov se chtějí představit tak, jak před pěti lety začínali. Do pivovaru vezme skupina i Anděla, kterého chce ukázat fanouškům. „Pochlubíme se s ním, ale nebudeme se bít do prsou, nechceme s ním zbytečně machrovat,“ podotkl zpěvák.

Samotná cena jim zatím nese největší efekt v počtu koncertů. Jednají i o velkých akcích jako Sázavafest nebo Mighty Sounds. „Skoro na plný úvazek teď každý den musím organizovat kapelu, nabídek je opravdu přehršel a musíme si hodně vybírat. Tím pádem se nám strašně plní kalendář, což je pro nás hodně pozitivní zpráva. V tom došlo po Andělu k rapidní změně, ale uvnitř kapely se nezměnilo nic, maká se pořád stejně jako před rokem,“ porovnal Podruh.

Na koncertě, kam je vstupné 110 korun, očekávají asi 400 lidí. Někteří z nich se ocitnou i v dokumentu, který se nyní o Pub Animals natáčí a měl by zrekapitulovat celých pět let. „Bude to trošku intimnější věc o tom, jak každý člen cítí soužití v kapele. Přidáme záběry z koncertu a na pár věcí se chceme zeptat i našich fanoušků,“ uvedl zpěvák s tím, že film poté pověsí na web.

V dubnu chce osmičlenná skupina začít natáčet klip. Spolupracuje se zahraničními filmaři, kteří mají zkušenosti z MTV, a členem týmu je i člověk, jenž pracuje na efektech hollywoodských filmů jako Harry Potter. „Vybrali jsme píseň Elephant Man: je tam rychlá pasáž, houpavá pasáž i funky klávesy, dost poloh, které nás vystihují,“ vysvětlil Pavel Podruh.