Před rokem získali cenu Anděl, poté natočili videoklip, vyzkoušeli si spolupráci s budějovickou zpěvačkou Anetou Galisovou a založili tradici Budweis Urban Party. Úspěšné období má za sebou krumlovská skupina Pub Animals, která hraje směs reggae a ska. Nyní vyráží na turné, zahraje v Českých Budějovicích, Třeboni, ale i na prestižním festivalu Colours of Ostrava.

První koncert se uskuteční v pátek v Českém Krumlově. Pub Animals tu ve 22 hodin otevřou nový klub Fabrička. „Oči i uši lidí se mohou těšit na zpestření. Plánujeme trochu odlišné rozestavení na pódiu, díky němuž se nám bude lépe hrát,“ řekl pozounista a druhý zpěvák kapely Štěpán Hebík. Hudební klub Fabrička sídlí v ulici Za Jitonou. Jeho provozovatel Miroslav Mleziva je podle svých slov hrdý, že první koncert obstará místní kapela, která prorazila i za hranice města. „Pub Animals byla jasná volba, protože to jsou zdejší a přitom známí kluci. Jejich muzika navíc neurazí ani mladé ani starší, a to přesně odpovídá tomu, jak chceme náš klub prezentovat. Měl by být multižánrový,“ vysvětlil Mleziva.

Bude to jízda

Vstupenky na zítřejší koncert se prodávají za 120 korun. Pub Animals se už těší na domácí publikum. „Všude, kde vystupujeme, jsou posluchači trochu jiní, ale právě to nás na tom baví. Myslím, že se publiku vždycky rychle přizpůsobíme a doma ve zbrusu novém klubu to bude určitě jízda,“ komentoval Hebík.

Dále kapela vystoupí například v českobudějovické Bazilice, na brněnském majálesu nebo ve Vimperku. Především se ale připravuje na několik festivalů. „Svoji pozornost teď směřujeme hlavně k tomu, abychom kvalitně odehráli naplánované skvělé festivaly. Pořadatelé nás v programu umístili na výborné časy mnohdy na hlavních pódia, takže je třeba to pořádně napálit,“ řekl Hebík.

Pub Animals budou hrát na Teplické rockové noci, Festivalu Zámostí i Okolo Třeboně. Vrcholem je však pro Hebíka Colours of Ostrava, jeden z nejprestižnějších festivalů v České republice. „Každý rok zde vystupuje spousta českých i zahraničních hvězd, letos například Bobby Mcferrin, Björk nebo Alanis Morrissete,“ připomněl. Krumlovská skupina měla na Colours of Ostrava zahrát již loni, ale nakonec byla jejich stage z programu vyřazena. Letos si proto hodlají Pub Animals vše vynahradit. „Náš koncert začíná přímo v okamžik, kdy skončí Björk, takže to bude ještě intenzivnější zážitek,“ dodal Hebík.

V současné době kapela také skládá nové písně. Tři už jsou hotové, dvě z nich by dokonce měly zaznít na zítřejším koncertě. V blízké době Pub Animals chtějí nahrát singl a začít pracovat na svém druhém albu. V programech hudebních televizí by se navíc už měl objevit jejich videoklip Elephant Man. „Myslím, že se povedl, a velice rád slyším ohlasy a reakce lidí, kteří se diví, že tak dobře vypadá český klip,“ komentoval Hebík.

Uplynulý rok, který kapele přinesl hudební cenu Anděl v kategorii ska & reggae, vnímá jako zásadní průlom. „To ocenění nám přineslo kovovou sošku ve tvaru anděla s hezkým modrým pouzdrem, ale především nám dalo spoustu nových možností, jak naši hudbu předvést širší veřejnosti. Také se nám díky ní podařilo dát najevo svým fanouškům, že fandí správné věci, a tak by to měla být i určitá satisfakce pro ně,“ vysvětlil s úsměvem Hebík. Přiznává ale, že ocenění přineslo i malé rozčarování. Podle jeho slov kapele vzalo naivní iluze o tom, jak akademie pohlíží na žánrovou muziku. „Rok od roku je tato soška menší a letos mají žánrové ceny prostor v televizi jen v rámci kulturního pořadu. Je obrovská škoda, že žánrová hudba ztrácí své místo,“ zdůraznil.

I proto Pub Animals sní o tom, že jednou získají nominaci na hlavního Anděla a překlenou tak pomyslnou hranici mezi tím, co je žánrem, a tím, co už se považuje za mainstreamovou hudbu.
Spokojeni jsou ale už s tím, co dokázali dosud. „Za úspěch považujeme to, že nás hraní stále baví a jsme pro to neustále zapáleni. A pak je úspěchem i každá perla, která padne z úst někoho z nás během cesty na koncert, a podařené afterparty po vystoupení. Mnohé budou určitě patřit do Pub Animals kroniky,“ uzavřel Hebík.

Koncerty kapely na jihu Čech

9. března             Fabrička, Č.Krumlov
28. března        Bazilika, Č. Budějovice
14. dubna                Calypso, Vimperk
15. května           VŠTE, Č.Budějovice
19. května                Mláka u Třeboně
29. června          Fest. Okolo Třeboně
27. července                     Přestěnice
1. září                      Kaplické slavnosti