Teprve pátý Anděl ve dvacetileté historii těchto cen přistálna jihu. V pražské Incheba Aréně ho v žánrové kategorii ska & reggae převzala 23. únoraskupina Pub Animals z Českého Krumlova. Získala ho za své debutové album s názvem Safar–I. Záznam z jejich vystoupení z haly odvysílá tento pátek 25. února ČT 2 od 18 hodin.

Osmičlenná formace, jež před pěti lety začínala v krumlovské hasičárně, tak dosáhla na hlavní české hudební ocenění. „Nebudeme skrývat radost. Je veliká, ale bereme to spíš jako impulz do další práce než něco, z čeho bychom se úplně posadili na zadek. Ale je to určité zadostučinění,“ řekl zpěvák Pavel Podruh.

V kategorii ska & reggae byla podle organizátora žánrových cen, redaktora Práva Jaroslava Špuláka dost silná konkurence. Myslí si, že rozhodly dvě věci. „Punková živelnost, která v tom jejich ska je. Je to populární, energické a díky té punkové přímočarosti to není monotónní. A druhá věc, že ta skupina je nesmírně příjemná, ať už na pódiu či co se týče přístupu k životu, to hrálo také důležitou roli, aby kapela působila pozitivně.“

Držet v ruce Anděla byl pro muzikanty zajímavý pocit. Dosud se na předávání cen dívali v televizi a náhle stáli na pódiu holešovické arény a měli něco říct. „Člověk najednou neví co. Hodně zvláštní pocit, něco úplně nového, před pěti lety bych si nepředstavil, že budeme na takovéhle akci. Prostě kapela z Krumlova vyhrála Anděla!“ komentuje Podruh.

Úspěch přeje krumlovské partě mimo jiné Jan Kalina, zakladatel zdejší jedničky stylu ska, kapely Sto zvířat. Oceňuje, že nectí příliš žánr a berou si z něj jen to, co je zajímá. „Líbí se mi, že se s tím reggae moc nemažou, přistupují k tomu s lehkostí, což je obecně zvířecí přístup. Dělají to dobře a je na nich vidět, že umějí hrát,“ shrnul Jan Kalina.

Se sympatiemi na 'hospodská zvířata' vzpomíná i Roman Kneifl, zástupce ředitelky krumlovského gymnázia, kde mnozí z nich studovali. Zeměpis učil Štěpána Hebíka i Pavla Podruha a hned mu vytane jejich první koncert.

„Měli ho před školou, když bylo poslední zvonění, a bylo patrné, že jim to asi půjde: hráli pěkně a na to, že to byl první koncert, byla hojná účast. K muzice přistupovali velice svědomitě, byly to vyhraněné osobnosti, na téma muzika se s nimi dalo bavit kdykoli a kdekoli. Setkali jsme se na některých akcích, kde hráli oni nebo naše kantorská kapela, přišli se na nás podívat, což jsem ocenil, že jsou pro muziku zapálení,“ vylíčil Kneifl.

Dle slov Podruha je už jisté, že Anděl bude mít zvláštní místo v jejich budějovické zkušebně. Tím to ale neskončí. „Dáme s ním putovní pařbu po budějovických a krumlovských klubech a v každém ho určitě zapijeme,“ doplnil.

Pub Animals definují svůj žánr jako speedy dub. Ve svém pojetí reggae propojují funky i r'n'b. Nejbližší koncert, kde jim lze poblahopřát, bude 18. března v sále českokrumlovského pivovaru Eggenberg. Pub Animals tam zároveň oslaví páté narozeniny.

První Jihočech, který získal Anděla, byl roku 1992 Petr Muk se skupinou Shalom (letos uveden do Síně slávy). V roce 2005 dostal cenu zpěvák Petr Kolář a v kategorii folk& country písecký písničkář Jiří Smrž za desku Poslední láska. Naposledy uspěli v roce 2007 táborští Sunshine s albem Dreamer.

Profil Pub Animals
Kapelu hrající reggae založili v roce 2006 gymnazisté z Českého Krumlova. Mají za sebou kolem 170 koncertů. Loni na sebe upozornili albem Safar–I. Díky němu se dostali na největší evropský reggae a ska fest Rototom Sunsplash ve Španělsku, kam chodí až 160 tisíc lidí. Za stejné CD mají nyní Anděla. Sestava: Pavel Podruh - zpěv, Jan Novotný - kytara, Martin Laštovka - basa, Štěpán Hebík - pozoun, vokál, Jakub Hebík - bicí, Adam Glowacz - klávesy, Jan Hlaváč - trubka a Pepe Svoboda - saxofon.
http://ska.pubanimals.cz/

Jihočeští Andělé

Petr Muk + Shalom: 1992
Petr Kolář: 2005
Jiří Smrž: 2005
Sunshine: 2007
Pub Animals: 2010
Zdroj: http://www.cenyandel.cz