Tentokrát ale jen nepřímo: budou jednat o tom, jestli podpoří grant, který chce kurátor Michal Škoda podat na ministerstvo kultury.

Jde o peníze v řádech stovek tisíc korun, které Dům umění léta dostává. Žádost ale musí podat ten, komu galerie patří. A tu nyní spravuje město.

„Musí to podepisovat primátor, ale odmítl, že to musí jít do rady města. Bojím se, že se v tom chce někdo zase vrtat a situaci využít k tomu, aby mi dělal problémy,“ řekl Michal Škoda.

Primátor jeho obavy vyvrací. Popřel, že by radní chtěli měnit své nedávné rozhodnutí, jímž život galerie prodloužili.

„Já podepisuji pouze to, co schválí rada nebo zastupitelstvo. Jedná se o peníze, které má dostat zařízení města, a tak musím vědět, že to rada bere na vědomí. Nemůže mi každý úředník strčit nějaký papír k podpisu,“ reagoval primátor Miroslav Tetter.

Dům umění, kde sídlí galerie současného umění, spravovala v letech 1997 až 2009 akciová společnost Městské kulturní domy, která měla dům v dlouhodobém pronájmu. Počátkem února se správcem galerie stal odbor kultury města.

Od roku 1998 je dramaturgie galerie zaměřena na současné výtvarné umění a architekturu. Každým rokem připravuje deset výstav nejzajímavějších domácích tvůrců, ale i významných autorů ze zahraničí. Ti se povětšinou vůbec poprvé prezentují ve východní Evropě. V průběhu uplynulých let je možné zaznamenat postupné koncepční směřování galerie k tendencím minimalismu, geometrickému či konceptuálnímu umění a jejich přesahům.

Proti její současné koncepci vystupují členové Asociace jihočeských výtvarníků. Lukrativní dům v centru zvažovalo vedení města při tvorbě rozpočtu pro letošní rok prodat, aby mělo na spolufinancování evropských projektů, proto zrušilo společnost, jež ho spravovala. Proti zrušení prestižní galerie tehdy protestovaly tisíce lidí v celé republice.

Od loňského podzimu hrozilo galerii zrušení. Od června má jistou existenci už i v příštím roce. Radní na červnovém zasedání rozhodli, že garantem jejího provozu bude v roce 2011 současný kurátor Michal Škoda a schválili na provoz galerie příspěvek 1,5 milionu korun.

VÁCLAV KOBLENC
s využitím ČTK