Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RECENZE: Salome ve stříbrných elasťácích? Tahle moderna je zbytečná

Linec /FOTOGALERIE/ - Linecké Hudební divadlouvádí Straussovou operu. Orchestr hraje skvěle, groteska se ale se starověkem míjí.

8.12.2016
SDÍLEJ:

Linecké Hudební divadlo uvádí operu Salome, kterou složil Richard Strauss. Výrazně ji zmodernizovalo. Na snímku Astrid Weber jako Salome.Foto: Falk von Traubenberg

Mají se přibližovat tradiční díla vážné hudby současnému člověku prostřednictvím výrazových či dějových aktualizací? Tato kontroverzní otázka má v hudebně vědných či hudebně publicistických disputacích dlouhou tradici. Že si mladí tvůrci vykládají oblíbená díla minulosti po svém, že se je snaží zprostředkovat zkušenostem a emocím dnešních posluchačů, není z principu špatně – chápeme, že ne všechny umělecké touhy mohou dojít naplnění v pozici „opatrovníků muzejních sbírek“ či „věrných restaurátorů“. Na druhou stranu, jakákoliv aktualizace nutně vyvolává významové posuny, které ve výsledku nemusí vždy dávat smysl. Právě to se přihodilo opeře Salome Richarda Strausse v Hudebním divadle v rakouském Linci.

Dílo vycházející z literární předlohy Oscara Wilda o princezně Salome, která výměnou za svůdný tanec žádá po svém nevlastním otci Herodovi hlavu proroka Jochanaana, odpovídalo současnosti zejména vizuálně. Kulisy jednoaktového dramatu tvořil interiér majestátního paláce Nicolae Ceaușesca v Bukurešti s antickým sloupořadím, pod nímž byly roztroušeny trosky bazénu z rezidence Saddáma Husajna (fotografické předlohy scény jsou v programové brožuře). Oboje zřejmě jako symbol moci, zvůle a nakonec i pádu totalitárních vůdců s narážkou na současné blízkovýchodní konflikty. Pomineme-li vojáky se samopaly, kteří střežili zajatého Jochanaana, většina postav včetně Heroda a jeho manželky Herodias oblékala kostýmy v moderním manažerském stylu. Výjimkou byla „antiprincezna“ Salome – dívka s výstřední komiksovou image včetně modrých vlasů a stříbrných elasťáků, jaká je dnes mezi mladými v kurzu.

Jestliže inscenační zpřítomňování do jisté míry funguje u pohádkových či symbolicky založených oper, jejichž příběhy nejsou tak úzce svázané s konkrétními časoprostorovými reáliemi, u historické Salome tomu bylo naopak. Proč? Šlo zejména o naturalismus finální scény, kdy Salome trvá na svém přání, následně na stříbrném podnosu dostává hlavu proroka, kterou – zbrocena krví – líbá. Ona drastičnost, s níž Straussova Salome šokovala diváky na začátku dvacátého století, dává smysl v kontextu starověké orientální kultury; kultury, která zná tresty smrti ukamenováním či ukřižováním, jejíž „práh surovosti“ se od toho našeho velmi odlišuje. U slečny, která jakoby vypadla z vašeho obývacího pokoje, působila scéna prazvláštně a nepochopitelně.

Linecké Hudební divadlo uvádí operu Salome, kterou složil Richard Strauss. Výrazně ji zmodernizovalo.

Nepřesvědčivých motivací, proč postavy jednají, jak jednají, bylo v opeře více. Například nebylo jasné, čím si Salome svoji odměnu vlastně vysloužila. Její „tanec sedmi závojů“ měl s podmanivou erotikou jen máloco společného. Ba co víc: princezna si z panovníka dokonce dělala legraci, když mu nasadila modrou paruku, rtěnkou namalovala klaunská ústa a konečky vlasů šimrala chodidla.

Groteskní pojetí scény, která má být dramatickým vrcholem, plné hlediště divadla překvapilo – v sále to zašumělo, ozval se i smích. Ano, je pravda, že i ten potvrzoval, že dílo s publikem nějak komunikuje. Do jaké míry ale pojetí herecké akce souznělo se Straussovou gradující hudbou, je otázka. Jenže na definitivní vazby jednotlivých uměleckých složek obsažených v opeře se dnes moc nevěří – Wagnerův Gesamtkunstwerk se zrelativizoval.

Shrneme-li všechny snahy o vzrušující inovaci, počínaje politickými a válečnými narážkami, konče nečekaným zrušením dramatické linie, vyvstává otázka nutnosti takového počínání. Vidíme zde snahu modernizovat dílo, které už ale z podstaty moderní a pokrokové je. Nebo se snad už naše společnost s uměleckým pohledem na nekrofilii či incest dostatečně vyrovnala? Zdaleka ne.

Linecké Hudební divadlo uvádí operu Salome, kterou složil Richard Strauss. Výrazně ji zmodernizovalo. Na snímku Astrid Weber jako Salome a Paul McNamara jako Herodes.Fakt, že diváků chodí na představení lineckého divadla opravdu hodně a že dokážou na závěr umělcům vždy hlasitě poděkovat, nevyplývá zřejmě z inscenačních experimentů (Salome režíroval Marc Adam), nýbrž je dán v první řadě špičkovou hudební interpretací. Bruckner Orchester Linz hrál výborně, se smyslem pro původní drama i expresi. Výkony zpěváků byly rovněž bez zřetelných chyb, byť například tenor Paul McNamara jako Herodes nebo sopranistka Astrid Weber jako Salome u diváků z velké části bodovali i díky komediálním vstupům. Zajímavým hlasem se představil barytonista Seho Chang jako Jochanaan.

Závěr? Výstřední postmodernisté se snad mohou radovat z volné hry interpretací a výkladů, v nichž se truchlohry mění v komedie, kde se líčení hrůzy snoubí s groteskou, a to za každých okolností. Umělecký cit však i v těchto případech žádá řád. Na to by neměli zapomínat tvůrci v lineckém divadle ani nikde jinde.

JAN BLÜML
Autor je muzikolog

Hodnocení: 60 %

Autor: Redakce

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdo si sedne na křesla?
19

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Sčítání volebních výsledků v českobudějovické sportovní hale, kde tradičně sídlí největší sčítací středisko v republice, může začít. Přípravy finišovaly v pátek.
4

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

Parlament má hlasy i z vazební věznice

České Budějovice – Zatímco občané na svobodě si mohli vybrat, jestli volební místnosti navštíví v pátek či v sobotu, osoby ve výkonu vazby a trestu odnětí svobody tuto možnost neměli. Ve Vazební věznici České Budějovice volili v pátek. A ani se nepřevlékali do svátečního.

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení