Vybočením z uváděných titulů, jejichž základ pocházel z autorské dílny Jiřího Suchého, je hra Romeo v konkurzu, kterou budějovický Kabaret U Váňů sídlící v Pabláskově ulici premiérově představil zkraje února. A nezůstalo jen u této změny.

Principál Eda Váňa podstatně rozšířil ansámbl, v němž z původní sestavy zůstal už jen on sám a jeho manželka Jiřina. U klavíru zasedl namísto Jaroslava Peterky, jehož civilní herecké umění mi velice konvenovalo, mladičký Vladimír Plachý. A změnila se i skladba omlazeného publika.

Autorem scénáře i režisérem svérázné parodie na muzikál Romeo a Julie je Eda Váňa, který ale do komicky laděného děje zakomponoval citace a písně ze zmiňovaného muzikálu, jejichž text pochází z dílny Eduarda Krečmara a hudba je dílem Zdeňka Bartáka. Ostatně Barták byl přítomen premiéře a dobře se bavil.

„Nevadí mi, že autor použil mou hudbu ke kabaretnímu kusu, docela se mi to líbí…“ Naproti tomu vedle sedící divačka tvrdě odmítala kombinaci písní z muzikálu s kabaretem jako znevažující.

Zatímco v první polovině převažují Váňovy vtipné dialogy s jedinečnými odkazy na divadelní klasiku, neotřelé hříčky se slovy a typické epigramické básničky, druhá část je více postavena na situačním humoru a na muzikálových duetech milenců. Ty skvěle předvedl mladičký a hlasově velice nadaný Lukáš Randák a neméně dobrá Kristýna Hulcová, kteří jako téměř všichni další účinkující hrají po boku sólistů Jihočeského divadla i v muzikálu Romeo a Julie Divadla Hluboká.

Vedle Jiřího Hrušky, Michala Kopečného a Pavly Nýdlové uvidíte v kabaretní verzi ještě alternující Michala Rychtaříka, Marii Bauerovou a Petru Doktorovou. Například v první repríze 14. únoraod 19.36 hodin.