Ještě hlouběji do nejméně známé a nejstarší části Šumavy se po obrazových publikacích Tenkrát na Šumavě a Předválečnou Šumavou vydává v čerstvé knize Šumavou Karla Klostermana–Obrazy 1875-1914 badatel a plzeňský publicista Zdeněk Roučka. Na 250 snímcích pocházejících z většiny v jediném originálu z druhé poloviny 19. století, dokumentuje už dávno neexistující obce, samoty, kostely, slavné turistické chaty, penziony, ale i zmizelé osudy a příběhy Šumavanů, jejich tvrdý život, práci a zvyky.

„Zatímco v předchozích dvou knihách jsem pro fotografie z 20. a 40. let 20. století čerpal také ze soukromých sbírek, tyto nejcennější pocházejí ze státních archivů nebo z muzeí a většina jich existuje v jediném originálu. Nejstarší fotografie jsou z roku 1875 a najdeme na nich například stavbu takzvané železné dráhy Nýrsko-Železná Ruda, stavbu špičáckého tunelu nebo prastaré snímky, které přibližují naprosto zapomenuté dřevařské osady.

Čtenář vůbec poprvé uvidí portréty knížat ze Schwarzenbegu, majitelů a hospodářů tehdejší Šumavy, “ prozrazuje sběratel Zdeněk Roučka s tím, že dalších 150 fotografií nezapadalo do dramaturgie knihy, proto je musel vyřadit.

Naprosto výjimečné snímky, které sám počítačově upravuje, dle jeho slov dokreslují knižní zobrazení nádherného kouta Čech v literárních dílech spisovatelů Adalberta Stiftera nebo Karla Klostermanna.

„Ze 750 fotografií trilogie jsou tyto nejstarší, říkalo se jim kabinetky. Vznikaly sériově a zadávaly si je jako zakázky většinou německé spolky. Každou fotografii jsem opatřil příslušnou popiskou, která obsahuje ty nejdůležitější informace, některé jsem obohatil citacemi z původních starých průvodců vestaročeštině nebo citacemi Klostermanna. Je právě zajímavé, jak se on už tehdy počátkem 20. století ohlížel zpátky a hledal tu pravou starou Šumavu; což teprve my, “ uzavírá Roučka.

Čtvrteční vernisáží začala i unikátní výstava fotografií Klostermannovy Šumavy v Muzeu Šumavy v Kašperských horách. Ta připomene v několika rovinách Šumavu druhé poloviny 19.století. Vedle prvních vydání Klostermannových knih, jsou k vidění originály rukopisů i korespondence. Z autentických předmětů spisovatelovy pozůstalosti bude dokonce vytvořena rekonstrukce pracovny z jeho plzeňského bytu. Kromě osobních a rodinných portrétů zde budou moci návštěvníci vidět například skleník s osobními památkami, Klostermannův pracovní stůl, psací pomůcky i starou petrolejovou lampu, pod níž řada šumavských románů a povídek vznikla.

Expozici doplní i řada předmětů ilustrujících denní život a práci hrdinů Klostermannovy Šumavy, například i pracovní nářadí dřevařů a vorařů.