Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Překvapilo mě, jak skromně Král Šumavy mluví, říká Žák

České Budějovice - Spisovatel David Jan Žák vydal román o Josefu Hasilovi. Hovořil s pamětníky, studoval spisy StB, knihu psal v maringotce uprostřed Novohradských hor, kde mu jediným společníkem byl jezevec. Celý rozhovor najdete v pátečním Deníku.

26.10.2012 3
SDÍLEJ:

Spisovatel David Jan Žák.Foto: Deník/ Václav Pancer

Na jaře posílal kamarádům sms zprávy: Jsem ve vaně. Kdo čekal pozvání domů, byl ale zklamaný. Spisovatel David Jan Žák totiž v českobudějovickém klubu Horká vana dokončoval rukopis románu Návrat Krále Šumavy. Pokřtil ho 16. října a má našlápnuto na bestseller, již se připravuje dotisk. Příběh slavného agenta Josefa Hasila táhne. „Už mi píšou čtenáři a shodují se, že knihu přečetli jedním dechem. Někteří mi děkují za to, že jsem napsal pravdivou verzi té komunistické propagandy," říká jedenačtyřicetiletý Žák, rodák z Prachatic.

Kdy vás Hasilův příběh oslovil poprvé?
Vyrůstal jsem v Hasilově kraji, částečně na Samrhelovic statku, kde se schovával. Hrával jsem si s kamarády po lesích v místech, kudy chodíval, kde se skrýval. Josef Hasil byl a je pro nás kluky stejným hrdinou jako třeba Tecumseh, Geronimo, Sedící býk nebo Rob Roy, ti všichni bojovali za podobné hodnoty jako on. Za svobodu a možnost žít beze strachu ve své zemi.

Pro knihu bylo asi hodně důležité, že jste si mohl dlouze telefonovat do Chicaga přímo s Josefem Hasilem. Čím jste ho přiměl, aby s vámi mluvil tak otevřeně?
Nejdřív se se mnou vůbec nechtěl bavit. Až díky jeho synovi Pepíkovi Vávrovi se mnou začal mluvit. Řekl jsem mu, že román napsat musím, protože jde o srdeční záležitost. Že jsem se do toho ponořil a chci napsat pravdivou verzi. Zásadní moment byl, když zjistil, že můj táta za komunistů seděl. Řekl: jste taky postižená rodina, protrpěli jste si své, tak se s vámi bavit budu. Vám věřím.

Jak na vás působil po hlase? 
V knize ho líčíte jako energického člověka.
Na to, že mu je 88 let, tak je velice čilý, i co se týká myšlení a slovního projevu. Aktivní pán a velice příjemný. Povídat si s ním, to byl pro mě zážitek! Zapomínal jenom jména, ale já měl nastudované spisy, vzpomínky pamětníků, tak jsem mu vždy nahodil: Mašek, Kaska. A on: jasně, to byli fajn kluci, s těmi jsem se znal a začal vyprávět.

Kromě jiných detailů líčíte podrobně přechody hranic. Zároveň jste ale střílení samotné, kterého Hasil asi prožil dost, trochu potlačil. Nechtěl o něm mluvit?
Říkal, že tyhle momenty mu splývají do jednoho obrovského traumatu, kdy musel utíkat, střílet, dostat lidi za čáru a sám se zachránit. A je fakt, že třeba přestřelku u Soumarského mostu, kdy převáděl rodinu Hrašů, líčil tak, že střílel každý keř a strom. Takový moment splyne člověku do jednoho šíleného temného bodu. Muselo to být něco strašlivého, zvlášť, když na něho ženy křičely, že se bojí. Asi jako když člověk běží o život.

Když jste s Josefem Hasilem mluvil, překvapil vás něčím?
Ze spisů i vyprávění pamětníků vyplývalo, že byl statečný chlap. Stal se legendou už tehdy, nepolapitelným, ačkoli na něho pořádali zátahy. A mě překvapilo, s jakou skromností mluvil. Říkal: nejsem jediný, všichni jsou králové Šumavy, nejsem ničím výjimečný, byli mnohem větší frajeři.

Mluvil jste s mnoha lidmi. Pohlíží na něho jako na hrdinu?
Lidé, kteří ho znali osobně, v něm vidí hrdinu a správného chlapa. Do 60. let ho všichni vnímali jako hrdinu. Ale po normalizaci převládlo mínění, že byl dobrodruh a hajzl. Komunistická propaganda dokázala změnit myšlení lidí, hlavně těch, kteří ho nezažili. A když jsem mluvil s dětmi těch, kteří byli zavření, vnímají ho jako viníka, kvůli kterému všichni trpěli. Jenže málokdo si uvědomuje, že lidé trpěli kvůli režimu.

Které setkání s pamětníkem bylo hodně emotivní?
Určitě s jeho sestrou Aloisií, která dostala šíleně let vězení, před dvěma lety zemřela. Do poslední chvíle byla čupr paní, pracovala na zahrádce 
a nezahořkla, což je skoro zázrak: byla strašně dlouho na samotce, spala na dřevěné pryčně, dvakrát jim z vězení utekla… Držela ji víra, že ji jednou pustí a že se konečně uvidí s manželem a dcerou, 
o kterou se starala babička. Ještě v 80. letech jim dávali komunisti najevo, že jsou trpěná rodina, hlídali je a nenechali dělat žádnou pořádnou práci. To je šílené, že se to táhlo celých 40 let.

CELÝ ROZHOVOR najdete v pátečním Deníku

Autor: Václav Koblenc

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řídil s kamarádem alkoholem

Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky FF JU se snaží své studenty již v průběhu studia vysílat na zkušenou do zahraničí.  Štěpánka Ryklová – Velvyslanectví ČR ve Vídni.
4

Zahraniční zkušenosti studentů Jihočeské univerzity

V pátek naposledy. Kavárna na Sokoláku zavírá. Už je zima, říká majitel

České Budějovice - Pojízdná kavárna Coffee on the Go přivítá v pátek poslední hosty. Od soboty bude zavřená. Příští rok otevře v březnu nebo v dubnu, podle počasí. Podle majitele se už lidé těší do tepla.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení