Po úspěšné Verdiho opeře Síla osudu, ve které se objevili i špičkoví zahraniční sólisté, bude opět v mezinárodním obsazení uvedena opera Antonína Dvořáka Rusalka.

Je to výsledek dlouhodobějších koncepčních úvah a záměrů, jak začlenit krumlovskou točnu mezi evropské plenérové operní scény a zároveň ji objevit pro náročného operního diváka. Dosažení těchto cílů je zkouškou schopností organizátorů získat pro operní představení významné sólisty, dirigenty a představitele dalších uměleckých profesí. Prvním úkolem se pro letní sezónu v roce 2009 stalo pěvecké obsazení Rusalky. Proto byl vyhlášen konkurz, který proběhne 17. a 18. listopadu 2008 v Jihočeském divadle.

O Rusalce, konkurzu a dalších souvislostech jsme si povídali s Miloslavem Veselým, uměleckým šéfem opery Jihočeského divadla.

Dvořákova Rusalka v režii Josefa Průdka je již několik sezón „trvalkou“ v programové nabídce Otáčivého hlediště. Bude se tedy jednat o její nové nastudování?
Stávající režijní podoba Josefa Průdka zůstane zachována, stejně tak i scénické a kostýmní řešení inscenace. Novinkou tak budou jen změny v obsazení a v hudebním nastudování.
Toho se ujme dirigent Metropolitní opery v New Yorku John Keenan, který se na „otáčku“ již podílel na realizaci opery Síla osudu a bude mít samozřejmě hlavní slovo při výběru nových sólistů.

Za tímto účel byl vyhlášen konkurz na obsazení rolí v Rusalce. Kdo se může přihlásit? Předpokládám, že možnost ukázat se před dirigentem z Metropolitní opery je, pro zvláště mladé zpěváky, jistě lákavá.
Účast v konkurzu jsme podmínili zájemcům jejich předchozí jevištní zkušeností s touto operou. Je to hlavně z důvodů, že zkoušky na točně jsou soustředěny do několika málo dnů a náročnost v plenérovém prostředí vyžaduje nejenom pěveckou ale i hereckou zkušenost.

Možnost předvést se před dirigentem z Metropolitní opery a vidina případné spolupráce s ním na scéně Otáčivého hlediště vytváří opravdu jedinečnou příležitost, jak dát o sobě více vědět. Je to výzva. Proč padla volba opět na dirigenta Johna Keenana?
To je jednoduché. Zájem o Rusalku projevil totiž pan dirigent sám. A rozhodování pro nás nebylo vůbec nijak těžké. Pan Keenan je výtečný dirigent a má zkušenosti z různých světových operních scén. Navíc počátkem ledna 2009 bude Rusalku premiérovat v kanadském Torontu. Nabídl, že odtud přiveze i některé sólisty. A v neposlední řadě už má zkušenosti s provozováním opery v prostředí Otáčivého hlediště resp. s jejím řízením z orchestřiště na Belárii a poznal i možnosti našeho operního orchestru.

A na jaké pěvecké hvězdy byste ještě diváky nalákal?
V této fázi je předčasné hovořit o konkrétních jménech. Probíhají jednání s vybranými sólisty, kteří Rusalku dělali letos v létě na festivalu v Salcburku, zmiňoval jsem již sólisty z kanadského uvedení Rusalky a v neposlední řadě očekáváme zájem z řad českých pěvců. Vše pochopitelně závisí na jejich časových možnostech a dalších podmínkách.

Necháme se ještě překvapit. Ale termíny kdy se bude Rusalka v zámecké zahradě hrát prozradit můžete. Proslýchá se také, že budou dvě obsazení…?
Začnu od konce Vaší otázky. Skutečně budou dvě obsazení a v každém se potkají zahraniční i domácí sólisté. Doufám, že se nám podaří sestavit dvě umělecky vyvážené pěvecké týmy. Premiéra Rusalky je naplánována na pátek 24. července 2009. Celkově bude odehráno šest představení, ve kterých se vystřídají obě obsazení.