Slavný pěvecký soubor Alexandrovci vystoupí znovu v Česku při evropském turné a podle zájmu diváků opět vyprodá sportovní haly. Šňůra 12 koncertů začne 10. října v Brně, zastaví se v devíti městech. Do Českých Budějovic přijedou Alexandrovci 16. října, zazpívají od 19 hodin.

Stodvacetičlenný ruský armádní soubor se do českých sportovních hal vrátí po dvou letech se sólisty Vadimem Ananěvem, Borisem Dyakovem a s Valérií „Lery“ Kurnuškinou, osmiletou sólistkou, jejíž vystoupení sklízí ovace ve stoje. Jako tradičně se souborem zazpívají české hvězdy: pozvání přijaly Helena Vondráčková a muzikálová diva Michaela Nosková.

Program nabídne kromě ruské klasiky – Kalinka 
a Kaťuša – také populární operní árie Verdiho a Pucciniho anebo lidovou romanci Oči čiornie, kterou měl na repertoáru i Luciano Pavarotti. 
S Helenou Vondráčkovou zazpívá soubor hit z muzikálu Mamma Mia! The Winner Takes It All od skupiny ABBA 
(s českým textem A ty se ptáš co já) a s Michaelou Noskovou připomene rockovou baladu skupiny Queen, Who Wants To Live Forever.

Ruský armádní soubor Alexandrovci zazpívá 16. října v českobudějovické Budvar aréně. Jeho hosty budou Helena Vondráčková a Michaela Nosková.

Alexandrovci zpívali 
v Budvar aréně naposledy 
8. prosince 2013, kdy na ně přišlo asi 3000 lidí. Recenzent Deníku tehdy napsal: „Nostalgie je bezpochyby slovo, jímž se dá charakterizovat nedělní nálada na ledové ploše bez ledu nejlépe. Nelze se ubránit myšlence, jak to bývalo, když jsme hráli s Ruskem, a jaké by to bylo dnes? Lidé prostě rádi vzpomínají a zapomínají na to špatné. Zdá se, že z ruských tanků nezbylo nic. Zbyly osobní vzpomínky na zážitky z mládí, na srozumitelný svět, na kvalitní umění a zábavu, jež jsou nám přes temné dějinné kapitoly přirozeně blízké a nebývají dnes pravidlem. Kvalita se Alexandrovcům rozhodně upřít nedá. Není na místě odsuzovat či slepě velebit. Je třeba přijít, vidět, kriticky vnímat. Ocenit setkání 
s něčím původním a originálním. Vědět o historickém závoji ideologie a třeba jej i snímat.“

Alexandrovci zahájili činnost v roce 1928. Tehdy se jmenovali Soubor rudoarmějské písně a tvořilo ho 12 mužů – osm zpěváků, dva tanečníci, harmonikář a recitátor. Soubor založil skladatel, dirigent, sbormistr a pedagog Alexandr Vasiljevič Alexandrov, mj. autor sovětské i současné ruské státní hymny, který stál v jeho čele až do své smrti 
v roce 1946. Od té doby nese proslulý soubor jeho jméno.

Dnes má 200 zaměstnanců, tvoří ho orchestr, pěvecký 
a taneční sbor a sklízí ovace po celém světě. Po rozpadu SSSR vystupoval i před papežem Janem Pavlem II., zpívali na festivalu v San Remu či 
s finskou skupinou Leningrad Cowboys. Interpretují písně Beatles z filmu Žlutá ponorka a v Česku vokálně doprovodili Karla Gotta, Lucii Bílou nebo Báru Basikovou.

Poslední vstupenky se prodávají v cenách od 290 do 1490 korun v síti Ticket Art. Turné u příležitosti 70. výročí osvobození a konce druhé světové války dal záštitu prezident Miloš Zeman.