Argentinský tenorista José Cura, držitel celostátní ceny Thálie WeiLong Tao i budějovická rodačka Jana Kačírková. Ti všichni se v srpnu představí před českokrumlovským otáčivým hledištěm v opeře Komedianti. Jihočeské divadlo po třech kolech konkurzů vybralo účinkující, kteří v dubnu začnou zkoušet.

„S obsazením jsem moc spokojený, jsou to mladí a nesmírně šikovní lidé,“ komentoval šéf opery Miloslav Veselý. O roli v Komediantech stálo 43 zpěváků, poslední slovo při výběru měli dirigent Mario De Rose a režisér Josef Průdek. Ti nakonec rozhodli, že v hlavní úloze Cania bude Curu alternovat WeiLong Tao, Tonia ztvární Marco Danieli a Alexandr Beň a o roli Neddy se podělí Gabriela Kopperová a Jana Kačírková. „Mám radost, že právě Jana Kačírková, rodačka z Budějovic, bude mít příležitost zazpívat si s Curou. To je pro operní zpěvačku velká věc a předvídám jí skvělou budoucnost. I my už s ní počítáme do dalších představení,“ dodal Veselý.

V roli Beppa se představí Josef Moravec v alternaci s Alešem Voráčkem a úlohu Silvia nastudují Jiří Brückler a Svatopluk Sem. Orchestr Jihočeského divadla bude vedle dirigenta Maria De Rose řídit Martin Peschík.

Podle ředitele Jihočeského divadla Jiřího Šestáka budou Komedianti před krumlovskou točnou skutečnou událostí. „Dosud se nepovedlo přivést sem hvězdu světového formátu, tak aby zkoušela a podílela se na vzniku celého představení spolu s ostatními. Když už tu někdo takový vystoupil, tak jen naskočil do hotové inscenace,“ vysvětlil.

Tenor byl nadšený

Cura se již nyní účastní příprav, tvůrci jej nedávno navštívili a seznámili ho s novou koncepcí představení. „Chtěli jsme, aby ho to bavilo. Byl našimi nápady nadšený, takže si myslím, že jsme se vydali správnou cestou,“ popsal Veselý. Inscenace bude trochu netradiční, protože Komedianti jsou pouze jednoaktovou operou. „Pro točnu se to hodí, protože tam nemůžeme dělat přestávku, ale přece jenom se nám to zdálo trochu krátké. Tak jsme vymysleli takové překvapení, které zabere dalších 15 minut,“ doplnil Veselý.

Pěvci začnou zkoušet v dubnu. Pro diváky pak budou hrát od 5. do 10. srpna v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Jedná se o čtvrtou spolupráci divadla s festivalem. „Těží z toho především divák, protože může vidět projekty, které jsou finančně i logisticky náročné a sami bychom je nemohli uskutečnit,“ uvedl Šesták.

Ceny vstupenek se pohybují od 1400 do 2900 korun. Kdo nestihne Komedianty na točně, má ještě šanci přímo v Jihočeském divadle, kam se inscenace přesune v září, bohužel ale už bez Cury.

KOMEDIANTI
Canio - José Cura, WeiLong Tao
Nedda - Jana Kačírková, Gabriela Kopperová
Tonio - Marco Danieli, Alexandr Beň
Beppe - Josef Moravec, Aleš Voráček
Silvio - Jiří Brückler, Svatopluk Sem
Vstupenky je možné zakoupit na pokladně Jihočeského divadla nebo rezervovat na stránkách www.otacivehlediste.cz. Ceny se pohybují od 1400 do 2900 korun.