Vstával o půl páté. Tentokrát ho ale probudil ptačí zpěv, nikoli myšlenky na práci. Karel Daňhel ve čtvrtek 30. června skončil po 26 letech ve funkci jako ředitel táborského Divadla Oskara Nedbala, které ode dneška povede Linda Rybáková. Co bude dál? Možná bude šéfovat pile, naplno se vrátí 
k hraní, chystá se jezdit 
s divadélkem pro děti, 
s nímž svého času absolvoval 400 představení ročně.

Ve čtvrtek kolem deváté dopolední sedí odcházející šéf v kanceláři dramaturga Marcela Kříže. Jestlipak si od nové sezony koupí předplatné? „Od října budu sedět tam, kde mi pan Kříž zajistí místo. Mám štěstí, že teď sedávám v šesté řadě a za mnou sedí dvě paní, které čekají, až přijdu, a pak začnou říkat, která hra byla hrozná, která pěkná. Jsem rád, že slyším ohlas od diváků," říká 69letý Karel Daňhel.

Ředitelnu vyklízí několik dní, naplnil a odvezl přes deset krabic. Ještě nějaké knížky leží na kanapi, na stole a v černé plastové bedně. „Kancelář je vypleněná. Za 26 roků má člověk neuvěřitelné množství suvenýrů, dárků, které dostal od diváků. Všechny své vzpomínky mám teď v garáži," směje se.

V noci na čtvrtek spal výborně, usmívá se, že ho vzbudili ptáci až v půl páté ráno. Dřív se probouzel po čtyřech hodinách a hlavou mu šrotovaly divadelní starosti. To je pryč.

„Lindo, ten klavír ti tu ještě nechám," volá přes chodbu na svou nástupkyni. „A ještě tu mám letadélka, ta nemůžu nikam dát, aby mi je neulomili," ukazuje modely ve vitríně. I světle modrý trabant combi, zmenšeninu toho, s nímž jezdil hrát pro děti. Místo SPZ je zde velkými písmeny DAŇHEL a číslovka 50, modýlek dostal k jubileu.

Karel Daňhel, ředitel táborského Divadla Oskara Nedbala.Zdroj: David Peltán

Nostalgie nula. Odcházení je pro něho naprosto příjemné. Když se stal ředitelem, moc se neradoval, a teď končí jedna etapa. „Přišel věk. Mám pořád představu, co by šlo vylepšit, nicméně jde o celou generační výměnu a ředitel jí nesmí stát v cestě. Potrvá rok, možná dva, a já jsem první, kdo odchází. A netruchlím: než jsem šel dělat ředitele, měl jsem krásně rozvinuté dětské divadlo, to bylo něco tak nádherného…," říká.

Hrával ve 28 okresech, měl 300 až 400 představení za deset měsíců. Republiku projížděl červeným Barkasem s bílou střechou, mikrobusem z NDR. A těší se, až se k hraní vrátí. „Jen místo Barkase mám trošku lepší auto, s topením," směje se 
a vyndavá model mikrobusu z vitríny. Mimochodem: poslední smlouva, kterou podepsal, byla na dětské divadélko v parku…

Jmenuje tři rady, jež by dal své nástupkyni: Nejdůležitější je udržet mír mezi lidmi; rozeznávat věci první od věcí druhých a třetích; očekávat spíš to horší a být příjemně překvapen.

Slavit odcházení nechce. Zakázal, aby na něj kolegové vybírali, nemá to rád. Stejně ale včera odpoledne dostal mimo jiné knihu shrnující jeho 26 let v divadle, květinu a jako žertovný bonus přihlášku do domova důchodců. „Mám obrovskou radost a jsem rád, že to nebyla žehlička… Pro mě je nejdůležitější podat každému ruku a říct mu, že jsem byl s jeho prací spokojen. Chtěl bych se vytratit po anglicku, žádná velká oslava," říká.

Novou ředitelkou táborského divadla bude od 1. července Linda Rybáková, dosavadní dramaturgyně divadla.Zdroj: Deník/ Radka DoležalováJeště jeden moment ho překvapil. Téměř sto mladých pěvců a hudebníků 
z celého světa, kteří teď byli v táborském divadle na letní škole, ho při jednom z koncertů vytáhli na jeviště. Dostal lahev, kytku, byl 
v rozpacích a pak orchestr vstal, klepal smyčcy, přišli všichni slavní zpěváci a zazpívali mu oslavný chorál.

„Z toho jsem byl docela 
v šoku. A ve foyer mi všichni zpěváci blahopřáli, dívky mě objímaly a líbaly, v hledišti spousta mých přátel. Bylo to velice silné, hodně lidí mělo slzy v očích. Světoví pěvci mně, klukovi 
z Budíškovic, udělají takovou poctu. Nesmírně si toho vážím a myslím si, že komediantský pánbíček si mě pohlídal," glosuje.

S partnerkou Janou, jež hraje na flétnu, se těší, že nebude téměř každý večer 
v divadle. „Mám krásný domov," říká. Možná ale vymění múzy za byznys. Jestliže jeho bratr koupí pilu, bude ji asi Karel Daňhel řídit. „A říkat: hergot, ta cirkulárka má dnes nějaký divný zvuk, asi je vlhké dříví," směje se.

Dnes, v pátek ráno, si trochu přispal. Potom jel do Českých Budějovic na promoci svého syna. A ještě jedna věc se změnila – nezastavil se v jednom milém koloniálu. Každé ráno, když šel do práce, koupil si v malém obchůdku čtyři čerstvé rohlíky.

„Cestou jsem je křoupal 
a říkal si, jak je život krásný. Než jsem došel do divadla, dva jsem snědl. Jako dítě jsem je miloval, protože na venkově byly rohlíky svátek, pak ještě nugátová pochoutka za tři koruny. To mi bude chybět: ten krámeček teď zároveň s mým odchodem zavírají. Tak mám pocit, že tady byl kvůli mně…"

Nová šéfka: Přitáhnout mladé divákyNovou ředitelkou Divadla Oskara Nedbala je od 1. července Linda Rybáková (39). Myslí si, že by se měla scéna jemně zmodernizovat, jak vizuálně, tak v propagaci. „Program je velmi slušný. V první fázi bychom potřebovali přitáhnout nové diváky, zejména z mladší generace, a na ně nejvíc funguje marketingová strategie, která je přímo osloví. To je asi nejpalčivější otázka: propagace 
a marketing," řekla Linda Rybáková.