Vlastimil Ochman, který ji řídil posledních 13 let, rezignoval kvůli politickým a lobbistickým tlakům. A těch, kteří by ho chtěli nahradit, je o sedm méně než 
v loňském konkursu na šéfa Alšovy jihočeské galerie. Do výběrového řízení na ředitele Jihočeské komorní filharmonie (JKF) se přihlásili čtyři zájemci.

Jak zjistil Deník, je mezi nimi Antonín Kazil, ředitel Hudebních slavností Emy Destinnové. V kuloárech se mluvilo také o Otakaru Svobodovi, bývalém šéfovi kulturní redakce ČT. Ten své angažmá nechtěl blíže komentovat. Komise, která má devět členů, by měla nového ředitele vybrat do konce října,  JKF povede od 1. ledna 2014.

Milan Kučera, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje (JKF zřizuje Jihočeský kraj, ročně dává orchestru zhruba 16 milionů korun – pozn.red.), upozornil, že velikost a složení komise je nadstandardní, protože při běžném výběrovém je počet členů menší. „Ředitel JKF je významná pozice, jsme Jihočeši, patrioti, chceme, aby byl vybrán někdo, kdo má ideální předpoklady, aby dokázal orchestr odborně řídit, vést 
a stmelovat. Snažili jsme se 
o širokospektrou komisi, ve které by byly autority z branže," řekl Milan Kučera.

Složení komiseTomeš Vytiska, krajský radní pro kulturu a školství, KSČM

Ivana Stráská, 1. náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje

Patrik Červák, šéf krajského odboru kultury 
a památkové péče

František Chrastina, odbor kultury, vedoucí oddělení zřizovaných organizací

František Štangl, krajský zastupitel, bývalý krajský radní pro kulturu, ODS

Miloš Končický, ředitel festivalu
 Třeboňská nocturna

Petr Ries, ředitel konzervatoře 
České Budějovice

Jan Simon, ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek ČRo, klavírista, bývalý správní ředitel SOČR

Martin Týml, houslista, koncertní mistr JKF

Hodnotit budoucího šéfa JKF bude, stejně jako v konkursu na ředitele Alšovky, devět lidí. Poměr politici plus úředníci vs. odborníci je 5:4. Hudební branži zastupuje třeba Miloš Končický, ředitel festivalu Třeboňská nocturna. Ten bude podle svých slov posuzovat spíše manažerské schopnosti uchazečů. Rád by, aby JKF vystupovala na řadě prestižních českých festivalů, což je však podmíněno tím, že orchestr je kvalitní.

„Kvalita se zvyšuje tím, že na festivalech vystupuje. Je třeba probourat tuto hranici, aby se dostali do povědomí, že jsou dobrým ansáblem. Ten, kdo je bude řídit, je musí marketingově báječně nabídnout. Měl by to být člověk, který  využije svých kontaktů, známostí a znalostí, možná musí být i dobrý obchodník. Přál bych si, aby měl orchestr renomé blížící se PKF," popsal Miloš Končický.

Další z odborníků, ředitel českobudějovické konzervatoře Petr Ries, si myslí, že JKF by měla sloužit především městu 
a Jihočeskému kraji. A je přesvědčen, že nový ředitel by měl být Jihočech. „Mělo by to být těleso, které tady obohacuje kulturní život, a ne nějaký komerční orchestr, který bude vydělávat na zahraničních zájezdech," nastínil Petr Ries.

Jeho rodový regionální požadavek by splňoval i Otakar Svoboda, jenž má jihočeské kořeny. Na otázku, zda se do konkursu přihlásil, reagoval takto: „Mám dobrou a zajímavou práci v Praze. JKF  je z mého pohledu velmi zajímavý orchestr s vynikajícím šéfdirigentem 
a výběrové řízení zajímavá výzva pro kohokoli."

Srpnová rezignace Vlastimila Ochmana vzbudila emoce. Ačkoli politici prohlašovali, že na něho netlačili, on sám naznačil opak. Zakladatel JKF Jaroslav Vodňanský pak kritizoval šéfdirigenta Jana Talicha, že chce mít orchestr absolutně v rukou. Odboráři navíc zpochybnili výběrové řízení, 
v podmínkách jim chyběl požadavek vysokoškolského vzdělání.

Na webu JKF se poté vyjádřil koncertní mistr tělesa Martin Týml. „Výměna krajně protichůdných názorů prostřednictvím médií jen prohlubuje nervozitu a zvyšuje napětí nejen mezi hráči orchestru. Vyzývám proto všechny členy orchestru, aby se dále neúčastnili přestřelky nesmiřitelných stran, distancovali se od vyhrocených výroků a jako pádný argument raději používali to, co nás zdobilo celou minulou sezonu – totiž velice dobré výkony na pódiu," napsal mj. Martin Týml, jenž podpořil šéfdirigenta Jana Talicha.

Jako komerce dobré. Ve své, tedy komerční a spotřební kategorii je album Landschaften, které s hosty natočila Jihočeská komorní filharmonie, slušným počinem. V žádném případě však nejde o typ desky, na níž by si orchestr mohl vybudovat jméno.

MINIGLOSA: 'Politikaření' a ušlechtilé cíle

Je to zvláštní. O Jihočeské komorní filharmonii se 
v místním tisku nikdy příliš nepsalo. Najednou je ale o dění v orchestru velký zájem. Ten není bohužel motivován primárně uměleckými či umělecko – kritickými důvody, nýbrž důvody 'investigativními'. Kdo z komentátorů možná ne zcela průhledné situace s odchodem ředitele Vlastimila Ochmana filharmonii pravidelně navštěvuje 
a vlastně umělecky zná?

Zdá se, že vliv uměleckého šéfa Jana Talicha expanduje 
i mimo dirigentský pult. Pokud však povede ke kvalitě a výraznějšímu společensko – kulturnímu uplatnění filharmonie, je to dobře. A to i přes potenciální 'politikaření', bez něhož se ovšem nikdy neobešlo ani uskutečnění ušlechtilých cílů.

Jan
 Blüml, 
muzikolog