Ačkoliv se Otta Sepp vyučil kadeřníkem, praxi získával v drogistickém obchodě a v rámci romantických humanitních představ mládí se nechal i zdarma zaměstnat v nemocnici, jeho osudem a celoživotní láskou se stala fotografie. Ta ho lákala vlastně již od dětských krůčků. K prvním jeho fotografickým úlovkům patřila momentka ze skautského tábora a také portrét maminky, exponovaný již na svitkový film. A na značku prvního fotoaparátu, který si pořídil v roce 1937, nedá dopustit dodnes – byla to Agfa Billy Record.


Stal se nenápadným a systematickým dokumentaristou života v jihočeské metropoli a v regionu vůbec, proto se řada jeho snímků uplatnila i v Encyklopedii Českých Budějovic, vydané v polistopadové době. Začal publikovat své snímky v novinách, pracoval pro tehdejší Jihočeskou pravdu, fotografoval v Jihočeském divadle a shromažďoval materiály související s historií fotografie. Vedle obsáhlé kolekce starých snímků vlastní i unikátní a sběrateli obdivovanou sbírku fotografické techniky. Je pravidelným návštěvníkem vernisáží fotografických výstav, navázal kontakty s řadou předních českých fotografů a jeho znalosti z historie tohoto relativně mladého druhu výtvarného umění nesou punc osobního zážitku.


„Mám spoustu tipů, co by se dalo udělat anebo zachovat pro další generace. Mohl bych o těchto nápadech hovořit dlouho, ale soustředím se nyní jen na jeden, o němž jsem již hovořil s několika povolanými osobami. Konkrétně mám na mysli připomenutí jihočeských osobností, které se zasloužily o rozvoj fotografie a zejména pak fotografické techniky, jež prodělala poměrně rychlý a bouřlivý vývoj.


Myslím, že právě oni by si zasloužili nějakou výstavu, expozici v muzeu, aktuální publicitu,“ říká čilý doyen českobudějovických fotografů. Za velký dárek ke svým pětadevadesátinám považuje i to, že městské zastupitelstvo odsouhlasilo udělení Ceny města České Budějovice právě pro jeho osobu.