Vedení Jihočeského kraje už zná závěry auditu z Alšovy jihočeské galerie (AJG). Zatím je odmítá zveřejnit, ale podle zdrojů blízkých AJG je téměř jisté, že ředitel 'Alšovky' Lubomír Bednář (na snímku) ve své funkci skončí.

Audit si kraje objednal v lednu poté, co se na Bednáře snesla kritika kvůli tomu, že propustil čtyři zaměstnance včetně kurátora a mluvčí. Ti jsou přesvědčeni, že se jim tak pomstil za petici, v níž kritizovali svěšení výstavy Karla Zlína kvůli tomu, aby mohl mít v jízdárně na Hluboké oslavu Koh–i–noor Hardmuth.

Kontrolu v AJG prováděl scénárista Martin Bezouška. „Hejtmanovi jsem v obrysech řekl výsledky toho, co si myslím, že jsou problémy v galerii, a navrhl klíč k jejich řešení,“ řekl Deníku Bezouška.

Hejtman Jiří Zimola se s ním sešel ve středu, ve stejný den měl schůzku i s Bednářem. Obě setkání však odmítl jakkoli komentovat. „Nevidím jediný důvod, proč bych měl zveřejňovat jakékoli závěry před oficiální tiskovou konferencí. Stejně tak nehodlám jakkoli komentovat mé schůzky s kýmkoli a výstupy z nich,“ reagoval Zimola v sms zprávě.

Podle mluvčí kraje Kateřiny Koželuhové se tisková konference uskuteční někdy v průběhu příštího týdne. Zdroje Deníku blízké AJG však tvrdí, že ředitelovo odvolání je jisté. „Čerstvé zprávy jsou, že Bednář právě skončil, ovšem Chrastina (vedoucí jednoho oddělení z odboru kultury – pozn.red.) už mu sehnal flek, kde by dožil,“ popsal zdroj, který nechtěl být jmenován.

Bednář ve čtvrtek prohlásil, že zatím je stále ve funkci. Závěry kontroly prý nezná. „Schůzka s hejtmanem byla ryze pracovní, o auditu řeč nebyla,“ reagoval. Slíbil, že další dotazy zodpoví mailem, v něm pak ovšem už pouze odkázal na tiskovou konferenci.

Kromě Koh–i–nooru má ředitel ještě jeden problém: soudí se s ním bývalá mluvčí Iva Johnová, která tvrdí, že ji propustil pro nadbytečnost neoprávněně – na její místo poté přijal jinou pracovnici.