Přijel 
i největší rebel jihočeského muzejnictví Karel Skalický 
z Volyně. Senátor z ODS se srdečně zdravil s poslancem za KSČM, jedna celebrita vedle druhé. Prostě slavnost. Jihočeské muzeum (JM) otevřelo v pátek dveře poprvé po opravě, která začala 1. srpna 2012 a stála 120 milionů korun. Má nový bezbariérový vchod ze Senovážného náměstí, novou střechu, okna, fasádu i půdní vestavbu. Tento víkend pořádá Dny otevřených dveří, zdarma si lze prostory prohlédnout v sobotu a neděli od 10 do 17 hodin. První výstavy otevře na podzim, již nyní ale připravuje řadu expozic včetně nové k 750 letům města České Budějovice.

Za posledních deset let je přestavba JM největší kulturní investicí kraje. Zásadní novinkou je vchod, přemístěný z Dukelské ulice na Senovážné náměstí, po čemž řada lidí volala. Kvůli němu a vstupní hale sice JM přišlo o největší výstavní sál, ale na expozice bude místa dost, i proto, že kanceláře se stěhují na půdu. Tím se JM vrací ke svým začátkům, v roce 1903 totiž většinu plochy zabíraly výstavní sály. Nové jsou kavárna, vzdělávací prostory i prodejna.

„Pro mě je to, že jdu domů. Krásně čisťounké. Panu řediteli jsem dala zákolník na vůz, což je symbol jistoty, tak doufám, že muzeum už vždy dojede tam, kam si budeme přát. Byla bych ráda, kdyby s novým domem a novým ředitelem přišel nový duch, víc činný, aby bylo malinko aktivnější, ne jen skladištěm věcí," řekla lidová umělkyně Ludmila Dominová.

Skončila přestavba Jihočeského muzea za 120 milionů korun. První návštěvníci si zatím prázdné sály prohlédli 16. května.Teď začnou muzejníci stěhovat sbírky a chystat expozice. Očekávání provázejí tu, která příští rok připomene 750 let města České Budějovice. Jako ochutnávku ukazuje JM velociped se dvěma řetězy, pohánějícími zadní kolo – anglický bicykl Singer Courier Linley & Biggs z roku 1887. Je jedním ze dvou dochovaných exemplářů svého druhu, druhý vlastní Velká Británie.

„V expozici bude koňský postroj císaře Matyáše. Když navštívil Budějovice, hrozně se zadlužil a zástavou zde nechal šperky, tento postroj a už je nikdy nevyplatil. Jednou z opravdu unikátních věcí bude překrásná gotická číše, která se našla v Budějovicích a nikdy nebyla vystavena," řekla náměstkyně ředitele muzea Nora Jelínková.

Expozice města dále přinese archeologické nálezy, sochy, obrazy českobudějovických měšťanů, díla řemeslníků nebo unikátní kožené liturgické roucho kasule, jichž je v Česku osm.

Nová bude výstava Jihočeský tramping, expozice přírody se rozšíří o geologii a mineralogii, JM má druhou největší sbírku vltavínů v Česku. Celkem pak vlastní téměř milion sbírkových předmětů, 
k nimž se řadí umělecko – historické sklo či věci z historie jižních Čech.

Skončila přestavba Jihočeského muzea za 120 milionů korun. První návštěvníci si zatím prázdné sály prohlédli 16. května. Na snímku zleva ředitel muzea František Štangl a jeho předchůdce Pavel Šafr.„Mimořádné jsou sbírky loutek, skla, minerálů, chladných a palných zbraní. Chceme také vybudovat klenotnici, něco jako mají v Německu Schatzkammer, kde představíme krásné a hodnotné věci," řekl nový ředitel Jihočeského muzea František Štangl. Jeho předchůdce Pavel Šafr po 
24 letech skončil, v JM ale zůstává jako placený poradce.

Jako první nabídne muzeum tematické výstavy. Domluvené jsou pocta malíři Dimitriji Kadrnožkovi k 90. narozeninám či orchideje. „Tradiční je výstava hub, plánujeme i botanickou, protože naše děti chodí do přírody bohužel čím dál tím méně. V Trocnově připravíme expozici k výročí Jana Husa: kromě výstavy v bývalé hájovně vytvoříme naučnou stezku 
o husitství a repliku vrcholně středověké vesnice," řekl František Štangl.

Jak připomněl Pavel Šafr, budova JM je jednou z nemnoha v Česku, postavených 
k muzejním účelům. O víkendu zde návštěvník najde ve druhém patře pár lákadel ze sbírek. Patří k nim romantická plátová zbroj, žlábkovaná přilba z roku 1520, kyrys, připomínka Karla Matouše (1895 – 1968), továrníka a vynálezce prvního přenosného československého psacího stroje, kozácký ženský kroj nebo preparáty volavky, jeřába, srnce a psíka.

V číslechNáklady na opravu: 120 milionů Kč
Délka přestavby: 1. srpna 2012 – 25. března 2014
Náklady na roční provoz muzea: více než 35 milionů Kč
Příspěvek kraje na rok 2014: 32,5 milionu Kč
Počet zaměstnanců muzea: cca 60

Jihočeské muzeum (JM)První sbírky byly zpřístupněny na jaře 1877 v domě U tří korun. Budova JM byla postavena v letech 1899 až 1901, první návštěvníky přivítala v roce 1903. Nyní se 
JM zaměřuje na přírodní a společenské vědy. Poslední velkou výstavu, Klostermannovu Šumavu, navštívilo 70 000 lidí. Od roku 2001 spadá JM pod kraj, před tím patřilo pod ministerstvo kultury.